Ochrona nóg konia przed urazami

Nogi konia jak i jego kopyta w czasie pracy są poddawane bardzo dużym przeciążeniom. Przez to narażone są na różne kontuzje i urazy w postaci – naciągnięć ścięgien, stłuczeń, zranień, itp.
Nawet drobne kontuzje mogą prowadzić do wyeliminowania naszego konia z pracy pod siodłem, dlatego też bezwzględnie powinniśmy używać ochrony jego kończyn. Aktualnie w sklepach jeździeckich jest dostępny bogaty asortyment akcesoriów chroniących nogi naszego wierzchowca przed kontuzjami. Sprawdźmy wiec jak możemy chronić naszego wierzchowca przed kontuzjami nóg.

Podstawową i najbardziej znanym sposobem ochrony nóg jest zakładanie owijek. Chronią one głównie staw pęcinowy oraz zabezpieczają nogi wierzchowca przed niewielkimi zranieniami. Pamiętajmy, że bandaży nie wolno stosować do skakania oraz do jazdy w teren ze względu na możliwość rozwiązania się owijki w czasie skoku lub jazdy. Pod owijkę trzeba zakładać podkład żeby nie otrzeć kończyn wierzchowca. Bardzo ważną sprawą przy zakładaniu bandaży jest umiejętność ich odpowiedniego zawinięcia.

Źródło: flickr.com Autor: carterse

Kolejnym zabezpieczeniem nóg wierzchowca jest zakładanie ochraniaczy. Ochraniacze przeważnie zrobione są ze skóry albo tworzyw sztucznych. Ich dużą zaletą jest prostota nakładania. Pewniejsze mocowanie pozwala na używanie ochraniaczy do skoków i wyjazdów w teren. Odrębnym rodzajem ochraniaczy są ochraniacze transportowe przeznaczone do zabezpieczania nóg konia podczas transportowania. Należy jednakże pamiętać, że ochraniacze muszą być odpowiednio wybrane do rodzaju uprawianej konkurencji a także do średnicy nogi konia. Za ciasne mogą powodować obtarcia bądź niedokrwienie.

Ochraniacze na przód Veredus TRC Vento
Wentylowane ochraniacze na przednie nogi konia firmy Veredus, model TRC Vento

W celu ochrony piętek oraz koronek kopytowych zakłada się kalosze dla wierzchowców. Osłaniają one kopyta konia jeśli ma on tendencję do zahaczania tylnymi kopytami o przednie.

Nie zapominajmy, że nie wszystkie dostępne na rynku akcesoria do ochrony kończyn naszego wierzchowca pełnią swoją rolę. Z tego powodu do ich zakupu musimy wybrać jedynie znany sklep jeździecki. Gdzie z pewnością otrzymamy przedmiot jest w pełni wartościowy a poza tym tego uzyskamy pomoc w wyborze odpowiedniego dla nas modelu i rozmiaru.
Co prawda, niektóre osoby twierdzą, że ochraniacze lub inne formy ochrony kończyn nie są wymagana w większości przypadków a powinniśmy stosować je podczas wykonywania jedynie, niektórych aktywności fizycznych, jednakże w rzeczywistości warto zabezpieczyć naszego konia nawet podczas zwykłej przejażdżki.