Bezpieczeństwo w jeździectwie.

Jazda konna jest doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Kontakt z wierzchowcem sprawia nam wiele przyjemności, a także jest świetną formą aktywności fizycznej. Mimo swych plusów jest to hobby dość kontuzyjne. Z tego powodu tak istotna jest tu sprawa naszego bezpieczeństwa. Żebyśmy mieli możliwość w pełni cieszyć się bezpieczną jazdą stosujmy się zawsze do przedstawionych zasad.

W większości nasz kontakt z jeździectwem zaczyna się w szkółce jeździeckiej gdzie udoskonalamy swoje umiejętności. Początkowo powinniśmy zorientować się jak o nasze bezpieczeństwo dba dana szkółka jeździecka. Decydującą kwestię ma tu odpowiednio przeszkolona kadra pracowników. Bezwzględnie osoba, która będzie nas szkoliła musi mieć odpowiednie uprawnienia. Jest to bardzo ważne, ponieważ od tego jak zostaniemy przeszkoleni zależne będzie nasze bezpieczeństwo na grzbiecie konia. Pod okiem profesjonalnego instruktora będziemy robili mniej pomyłek. Kolejnym ważnym elementem jest stan i organizacja ujeżdżalni. Trzeba zwrócić sporą uwagę czy ujeżdżalnia jest ogrodzona, czysta oraz czy nie posiada żadnych przeszkód w postaci filarów, wyboistej powierzchni itp. Pamiętajmy, że czasem z pozoru niewiele znacząca przeszkoda może stać się bardzo groźna dla jeźdźca jadącego na wierzchowcu. Warto również sprawdzić czy dana szkółka jeździecka posiada wykupione ubezpieczenie dla swoich jeźdźców.

KASK SAMSHIELD XC-J CARBON

Nasze bezpieczeństwo, w siodle zależy przede wszystkim od naszych umiejętności i od tego jaki sprzęt jeździecki mamy. Na wierzchowca bezwzględnie musimy być odpowiednio ubrani. Kompletny ubiór jeździecki składa się przede wszystkim z:

Kasku lub kasko-toczka – Jego zadaniem jest chronienie naszej głowy. Pamiętajmy, że nie można nam usiąść na wierzchowca bez poprawnie dobranego oraz zapiętego kasku.

Bryczesów – specjalnych spodni, które ułatwiają jeźdźcowi utrzymywanie się w siodle. Zazwyczaj mają, także różnego rodzaju wstawki w kroku z tkaniny antypoślizgowej.

Oficerek lub sztybletów – butów przeznaczonych do jazdy konnej. Poprzez swoją budowę ułatwiają prawidłowe ułożenie nogi w strzemieniu i chronią kostki jeźdźca przed obtarciami.

Bardzo istotną sprawą przed każdą jazdą jest dokładne sprawdzenie w jakim stanie są posiadane akcesoria jeździeckie i czy są one właściwie założone. Jeśli zobaczymy jakiekolwiek mocniejsze uszkodzenia sprzętu nie powinniśmy go użytkować. Przy kupnie jakichkolwiek akcesoriów patrzmy na jakość ich wykonania. Nie warto oszczędzać na ich jakości, ponieważ od niej zależy nasze późniejsze bezpieczeństwo na koniu.