Choroby koni

Konie pomimo swej siły i sprawności, są zwierzętami dość delikatnymi. Wbrew obiegowej opinii o silnym zdrowiu tych zwierząt trzeba o nie prawidłowo dbać. Głównie należy zwrócić uwagę na stosowanie właściwej higieny. Zadbany koń musi być czysty, odpowiednio wyczesany oraz właściwie odżywiony. Posiadając informacje na jakie choroby może zachorować nasz koń i pojmując mechanizmy ich powstawania jesteśmy w stanie wielu z nich zapobiec. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek symptomów choroby należy zadzwonić po weterynarza. Bezwzględnie nie możemy podejmować się leczenia konia na własną rękę.

Źródło: flickr.com Autor: John Schilling

Najczęstszymi chorobami wierzchowców są:

Anemia – objawia się brakiem apetytu, zmniejszeniem kondycji, brakiem połysku włosia oraz czystymi spojówkami oka. Wierzchowiec może zapaść na anemię przez zbyt duży stres, złą dietę, pasożyty w układzie pokarmowym. W przypadku zauważenia symptomów anemii należy zasięgnąć porady weterynarza. W celu zminimalizowania możliwości pojawienia się anemii u naszego wierzchowca trzeba stworzyć mu jak najdogodniejsze warunki bytowe, podawać jedynie karmę i dodatki paszowe wysokiej jakości oraz regularnie go odrobaczać.

Biegunki – przyczyną przewlekłych biegunek może być niewłaściwa dieta naszego konia, kiepski stan jego uzębienia, infekcje, pasożyty układu pokarmowego. Nie wolno lekceważyć tego schorzenia i niezwłocznie przy nawracających biegunkach należy wezwać weterynarza. By zapobiec powracaniu biegunek musimy w pierwszej kolejności zatroszczyć się o właściwą jakość paszy, którą karmiony jest nasz wierzchowiec, musimy także okresowo go odrobaczać. Warto używać również dodatki paszowe, wzbogacone w witaminy i błonnik.

Odparzenia od siodła – cechują się ciężko gojącymi się ranami w punkcie nacisku siodła. Podstawową przyczyną powstawania odparzenia jest nieprawidłowo dobrane siodło, niewłaściwa higiena skóry pod siodłem oraz niepoprawne nałożenie siodła. W przypadku wystąpienia podrażnień skóry pod siodłem trzeba zaprzestać na pewien czas jazdy konnej by nie podrażniać skaleczonych miejsc. Trzeba również zadbać o poprawną higienę włosia. By uniknąć powstawania odparzenia przede wszystkim trzeba dobrze dopasować siodło. Należy skorzystać przy kupnie siodła z usługi saddle fittingu czyli dobierania siodła do konkretnego konia oraz jeźdźca.

Grypa – jest infekcją wirusową rozprzestrzeniającą się drogą kropelkową. Objawia się suchym i długo trwającym kaszlem, podwyższoną temperaturą ciała, brakiem apetytu, pogorszeniem kondycji oraz wysiękiem wydzieliny z nosa. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania naszego konia na grypę powinniśmy przede wszystkim unikać wystawiania go na duże różnice temperatur. Zawsze w chłodne dni trzeba w czasie postoju na zewnątrz narzucać derki naszemu wierzchowcowi.

Podstawą zachowania właściwego stanu zdrowia naszego wierzchowca jest przede wszystkim dbałość o jego higienę, częste wizyty weterynarza, dobór odpowiednich akcesoriów jeździeckich oraz pasz. W czasie choroby najważniejsza jest nasza natychmiastowa reakcja.