Czaprak a komfort jazdy
Jeździecka moda dyktuje nie tylko wygląd ubioru jeździeckiego, ale i również wzornictwo i kolorystykę osprzętu jeździeckiego. Jednym z części osprzętu jeździeckiego, który podlega trendom w modzie jest czaprak. Poza dokładnością wykończenia i jakością użytych materiałów klienci zwracają co raz bardziej uwagę na krój oraz kolorystykę czapraka. Bardzo często jeźdźcy dobierają swój strój do jego wyglądu bądź odwrotnie. W sklepach jest osiągalna duża ilość różnego rodzaju czapraków, a producenci osprzętu jeździeckiego kreują nawet kolekcje ubrań do nich dopasowanych. Niektórzy producenci oferują możliwość personalizacji własnego czapraka poprzez naszycie imienia jeźdźca lub konia lub dobór kolorystyki i wzorów umieszczonych na nim.
Czapraki należy dobierać do rodzaju siodła. Z tego względu można je podzielić na:
- Czapraki typu D, DR i DL – są to czapraki przeznaczone do siodeł ujeżdżeniowych.
- Czapraki typu VS oraz VSD – są to najbardziej uniwersalne czapraki. Używane są do różnych rodzajów siodeł.
- Czapraki S/VSS – również są dość uniwersalnymi modelami czapraków jednakże używanymi głównie do siodeł skokowych.
- Czapraki PD – są to czapraki ujeżdżeniowe dla kucyków.
Czaprak Veredus
Wybór kształtu czapraka zależny jest jedynie od preferencji jeźdźca. Na rynku dostępne są czapraki z okrągłym lub prostym przodem. Niektóre z nich posiadają przednią część mocniej wysuniętą w przód przez co nie podwijają się pod siodło. Przy treningach wykorzystywane są przeważnie gęsto pikowane czapraki wykonane z lekkiego oraz chudego materiału. Jednymi z najlepszych są, te które posiadają futrzane lub żelowe podkładki. Czapraki z bawełny charakteryzują się lepszą chłonnością potu konia.
Kupując czaprak musimy poza estetyką oraz doborem czapraka do typu siodła skoncentrować się na materiale, z którego został on zrobiony. Musi on być jak najbardziej przewiewny. Czaprak też musi być zrobiony z grubszego materiału, który lepiej będzie ochraniał grzbiet konia przed otarciami.
Przy zakładaniu czapraka trzeba dopilnować, aby nie był on pofałdowany, musi on dobrze przylegać do grzbietu. Przed założeniem czapraka musimy również sprawdzić czy jest on suchy i czysty, gdyż kawałki słomy lub błota pod czaprakiem będą przeszkadzały naszemu wierzchowcowi, a nawet mogą spowodować obtarcia. Pamiętajmy również, aby kontrolować regularnie stan czapraka, ponieważ jego wypełnienie zbija się i sztywnieje, wtedy czaprak przestaje pełnić swoją funkcję. Właściwie dobrany czaprak na pewno sprawi jazdę bardziej komfortową dla jeźdźca oraz konia, a wybór markowego modelu pozwoli na użytkowanie go przez długi czas.