Czym się kierować podczas wyboru strzemion?

Strzemiona są nieodłącznym elementem wyposażenia jeździeckiego. Jednakże, nie tak wielu jeźdźców jak mogłoby się wydawać przywiązuje należytą uwagę do wyboru odpowiedniego modelu. Jest to bardzo duży błąd, ponieważ od ich jakości zależy w dużej mierze komfort jazdy, a także nasze bezpieczeństwo. Warto wiedzieć więc z jakimi rodzajami strzemion możemy się spotkać oraz na co należy zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

Źródło: https://c2.staticflickr.com/8/7144/6417523115_1d1a88626f.jpg

Na rynku dostępna jest duża liczba różnego rodzaju strzemion, ale nie każde z nich jest dla nas odpowiednie. Przede wszystkim strzemiona powinny być dobrane do uprawianej dyscypliny jeździeckiej. Inne strzemiona stosuje się w ujeżdżaniu, skokach a inne w przypadku wyścigów konnych. Jazda w strzemionach nie przeznaczonych do uprawianej dyscypliny jeździeckiej, może utrudnić albo nawet uniemożliwić jej wykonywanie. Kolejną istotną kwestią mającą wpływ na wybór strzemion jest materiał, z którego są wykonane. W sprzedaży są strzemiona wykonane ze stopów metali, skóry lub tworzyw sztucznych. W zależności od materiału wykonania, strzemiona inaczej będą się zachowywały podczas jazdy. Wybór w tej kategorii jest przede wszystkim zależny od naszych preferencji. Pamiętajmy, że markowe produkty bez względu na to czy są wykonane ze stopu metali czy z tworzyw sztucznych, charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością.

Źródło: https://c1.staticflickr.com/7/6133/6023650560_03af066838.jpg

Wybierając strzemiona powinniśmy zwrócić uwagę na jakość ich wykonania, ponieważ opierając na nich swoje nogi są one poddawane dość dużym obciążeniom. Pęknięcie strzemienia może być niebezpieczne i doprowadzić do upadku. Warto wybrać model skonstruowany z lekkiego, ale bardzo wytrzymałego materiału. Na pewno wszystkie niskobudżetowe rozwiązania odpadają w tym przypadku. Strzemiona nie mogą posiadać ostrych, nieoszlifowanych krawędzi, które mogłyby zranić konia albo uszkodzić siodło. Ponadto materiał, z którego są one wykonane powinien być twardy i jednolity, sprawiający w kontakcie wrażenie dużej solidności. Dodatkowo warto wybrać strzemiona bezpieczne, które w razie upadku umożliwią łatwe uwolnienie stopy. Na rynku możemy znaleźć strzemiona bezpieczne, które „otwierają się” podczas upadku. Bardzo dobre strzemiona bezpieczne posiada w swojej ofercie producent Waldhausen. Strzemiona te posiadają z jednej strony gumowe mocowanie, które rozpina się podczas upadku, co uniemożliwia zakleszczenie stopy jeźdźca. Więcej informacji o tym produkcie można znaleźć na stronie internetowej tego niemieckiego producenta producenta: http://www.waldhausen.com/pferde/sattelzubehor/steigbugel-und-bugelriemen/stirrups-safety.htmlDużą zaletą tych strzemion jest przystępna cena i dobra jakość produktu. Gumowe zapięcie boczne nie każdemu przypadnie do gustu, ponieważ nie gwarantuje tak dużej stabilności oparcia stopy jak ma to miejsce w przypadku strzemion o klasycznej budowie. Jednakże nie tylko strzemiona posiadające elastyczne mocowanie zaliczane są do bezpiecznych. Absolutnym hitem wśród strzemion są produkty włoskiego producenta sprzętu jeździeckiego Prestige Italy. Ich produkty pomimo tego, że nie posiadają rozpinanej konstrukcji i są wykonane ze stopów metali posiadają odpowiednio wyprofilowane stopki, dzięki czemu podczas upadku noga się z nich swobodnie wysuwa. Modelem posiadającym tego rodzaju wkładki jest Prestige Italy STEPHI 2.0 https://www.equishop.com/pl/strzemiona/8443-strzemiona-stephi-20.html. Charakterystyczne ułożenie ząbków gwarantuje znakomitą przyczepność przy zachowaniu możliwości szybkiego uwolnienia stopy w chwili upadku. Co prawda cena nie należy do najniższych, ale są to strzemiona przeznaczone dla najbardziej wymagającej grupy jeźdźców, gdzie każdy element został dopracowany w najmniejszych szczegółach. Zastosowane materiały są najwyższej jakości, dzięki czemu strzemiona są niebywale trwałe. Warto rozważyć zakup tego produktu, jeżeli jeździectwo nie jest dla nas chwilową przygodą.

Źródło: https://c1.staticflickr.com/7/6014/5951748491_39aa154809.jpg

Poza wymienionymi rodzajami strzemion można spotkać się z modelami oferującymi możliwość zmiany stopek np. z zimowych na letnie bądź stosowanie stopek o zróżnicowanej wadze. Pozwala to na lepsze dopasowanie strzemion do naszych potrzeb bądź warunków pogodowych. Uzyskujemy w ten sposób jeszcze pewniejsze ułożenie stopy w strzemieniu co przekłada się na większy komfort jazdy.

Mamy nadzieję, że choć trochę przybliżyliśmy w tym artykule tematykę wyboru strzemion. Pamiętajmy przy tym, że jest to bardzo ważny element wyposażenia jeździeckiego, do którego wyboru powinniśmy przywiązać sporo uwagi. Jeśli jednak, temat wyboru strzemion w dalszym ciągu stwarza nam problemy poprośmy o pomoc obsługę sklepu, w którym dokonujemy zakupu. Po krótkiej rozmowie biegły sprzedawca bez problemu określi nasze potrzeby.