Dlaczego warto pracować z koniem na lonży?

Bardzo istotnym elementem szkolenia każdego konia jest lonżowanie. Jest ono często niedoceniane przez wielu jeżdżących. Stanowi jednak świetne dopełnienie szkolenia dresażowego oraz pracy pod siodłem. Właściwie przeprowadzane lonżowanie wpływa także na poprawę stabilności wierzchowca, jakości jego chodu, wzmacnia reagowanie na oddziaływanie pomocy jeździeckich, ponieważ w czasie lonżowania wpływamy na naszego konia głosem, ręką oraz batem, który jest substytutem łydki. Lonżowanie konia wzmacnia posłuszeństwo i oddziałuje pozytywnie na rozbudowę mięśni. Trzeba nadmienić, że lonżowanie na okręgu powinno być realizowane w przemiennych kierunkach, aby zapobiec nierównomiernemu rozrostowi mięśni. Nie zapominajmy, że lonżowanie musi być wykonywane właściwie, gdyż nieumiejętne lonżowanie może sprawić więcej szkód niż pożytku. Więc jak prawidłowo lonżować swojego wierzchowca i co będzie nam do tego niezbędne?

Źródło: flickr.com Autor: nick farnhill

Przede wszystkim należy pilnować regularności ćwiczeń na lonży. Brak systematyczności nie da nam możliwości na osiągnięcie wszystkich korzyści płynących z lonżowania. Koń przystępując do treningu musi być odpowiednio rozgrzany z tego powodu lonżowanie rozpoczynamy od stępu.
Średnica okręgu, na którym realizowana jest praca na lonży nie może być mniejsza niż 12 metrów. Powierzchnia, po której chodzi wierzchowiec powinna być wyłożona piaskiem. Może to być również piasek zmieszany z trocinami. Najistotniejsze aby nie była zbyt miękka ani za twarda. Do lonżowania potrzebujemy:

Lonży – specjalnej taśmy o długości około 7 – 8 m zakończonej karabińczykiem oraz pętlą bezpieczeństwa.

Pasa do lonżowania – pasa zapinanego w okolicach kłębu wierzchowca, służącego do lonżowania konia. Rozróżnia się 2 typy pasów. Pasy do lonżowania bez siodła i z siodłem. Pas do lonżowania posiada metalowe pierścienie, do których można przypiąć wodze dodatkowe. Przy wyborze pasa zwróćmy uwagę na ilość pierścieni oraz na rozmiar oraz kształt poduszek. Tak samo jak ma to miejsce w przypadku siodła pas do lonżowania musi być dobrze dopasowany do unikalnej budowy wierzchowca, ponieważ źle dobrany może spowodować obtarcia grzbietu. Pod pas do lonżowania nakładamy czaprak.

Bat – specjalny bat do lonżowania. Musi być wystarczająco długi oraz odpowiednio wyważony.

Kawecan – jest to rodzaj ogłowia bez wędzidła, stosowany zazwyczaj do lonżowania młodych wierzchowców. W przypadku wierzchowców starszych używa się zazwyczaj zwyczajne ogłowie.

Dodatkowo warto zaopatrzyć naszego konia w ochraniacze, żeby ochronić go przed ewentualnymi urazami. Natomiast my musimy koniecznie stosować rękawiczki, które ochronią nasze dłonie przed otarciami.