Jak odpowiednio pielęgnować sierść konia?

Wielu jeźdźców nie zastanawia się należycie nad sprawą czyszczenia oraz pielęgnacji swojego wierzchowca. Często podchodzi się do tej problematyki rutynowo oraz bez wymaganej dokładności. Odpowiednia pielęgnacja naszego konia ma decydujące znaczenie dla jego właściwego stanu zdrowia i samopoczucia. Co prawda same czynności pielęgnacyjne nie są zbyt dużą radością dla konia i należy je przeprowadzać w jak najłagodniejszy sposób. Poprzez odpowiednie przeprowadzenie tej czynności oczyszczamy sierść z brudu, złuszczonego naskórka i pasożytów, otwieramy pory w skórze i poprawiamy dzięki temu krążenie krwi.


Źródło: flickr.com Autor: Thom Sanders

Umiejętne czyszczenie wzmacnia, także nasz kontakt ze zwierzęciem. Do ogólnej pielęgnacji naszego konia musimy posiadać szczotki do oczyszczania sierści, ogona i grzywy oraz puszki kopytowej. Musimy mieć, również zgrzebło do oczyszczania szczotek. Duży wybór akcesoriów do stajni i w tym do czyszczenia koni ma w swojej ofercie marka Busse. Do przecierania sierści, okolic pyska oraz odbytu i narządów płciowych musimy przygotować trzy osobne bawełniane lub lniane szmatki. Dla tych, którzy startują ze swoimi wierzchowcami w zawodach lub chcą ograniczyć pocenie się konia polecamy zaopatrzenie się we własną maszynkę do strzyżenia koni. Oprócz tego warto do pielęgnacji wierzchowca kupić profesjonalne środki pielęgnacyjne takie jak np. maść do kopyt Keralit, krem do sierści np. Neo Derma firmy Veredus. Większość czynności pielęgnacyjnych należy wykonywać poza stajnią ze względu na duże zapylenie w czasie czyszczenia. Przed rozpoczęciem czyszczenia poleca się uwiązanie naszego konia ze względu na jego oraz nasze bezpieczeństwo. Za każdym razem przed rozpoczęciem jazdy musimy wyszczotkować koński grzbiet oraz podbrzusze. Jeżeli nie zrobimy tego dokładnie to nałożone akcesoria jeździeckie mogą wywołać otarcia i podrażnienia czułej skóry wierzchowca. Wycieramy kolejno sierść zmoczoną szmatką z resztek błota i pozostałych zanieczyszczeń. Ostatnim etapem jest staranne wyczyszczenie kopyt.

Źródło: flickr.com Autor: SarahJaneBenson

Natomiast po każdej jeździe koń powinien ochłonąć najlepiej w przewiewnym miejscu po czym możemy przystąpić do kolejnego wyszczotkowania grzbietu oraz ocenienia stanu kopyt i oczyszczenia ich kopystką. Pamiętajmy, aby poza codzienną pielęgnacją czyścić wierzchowca staranniej przy użyciu różnego rodzaju środków pielęgnacyjnych np. kremów do kopyt, preparatów do pielęgnacji sierści, a także specjalnego szamponu. Trzeba tu zaznaczyć, iż nie powinno się za często kąpać konia, plamy przeważnie zmywają się po przez przetarcie wilgotną gąbką. Zbyt częsta kąpel szczególnie z wykorzystaniem nieodpowiednich, za bardzo mocnych środków może wywołać u konia łupeż. Codzienna pielęgnacja naszego konia jest bardzo ważna dla jego dobrego samopoczucia. Koń pielęgnowany jest koniem radosnym, a przy okazji nic tak wzmacnia więzi z koniem jak wspólna pielęgnacja. Zadabajmy tylko o to, aby zabiegi pielęgnacyjne były jak najmniej uciążliwe dla naszego konia.