Konkursy w skokach przez przeszkody

Skoki przez przeszkody są bardzo popularną dyscypliną jeździecką wymagającą od wierzchowca oraz jeźdźca idealnego zharmonizowania ruchów, jak również idealnej kondycji. Konkurs ten jest idealnym sprawdzianem dla wierzchowca, jeźdźca oraz ich sprzętu jeździeckiego, a w szczególności siodła skokowego. Więcej na temat siodeł skokowych można przeczytać tutaj – klik. Konkurs skoków jest kwalifikowany do dyscyplin olimpijskich. Historia skoków sięga XVIII W. kiedy to w czasie polowań na zwierzęta uczestnicy mocno konkurowali pomiędzy sobą i goniąc za lisem skakali poprzez napotkane przeszkody. Podstawowym celem rozgrywanych zawodów jest sprawdzenie dokładności i zdolności jeźdźca jak również odpowiedniego przeszkolenia wierzchowca. Dyscyplina ta przeprowadzana jest na terenie nazywanym parkurem, na którym znajdują się różnego rodzaju przeszkody.

Źródło: flickr.com Autor: bambe1964

Najczęściej napotykanymi przeszkodami na parkurze są:

 • Stacjonata – szykana skonstruowana z desek lub drągów
 • Okser – są to dwie stacjonaty umiejscowione jedna za drugą mające jednakową wysokość
 • Mur – przeszkoda zbudowana z z materiału podobnego do cegieł
  rów z wodą – jest to prostokątne pole z wodą
 • Doublebarre – są to dwie stacjonaty przy których druga jest wyższa od pierwszej
 • Tripplebarre – jest to kombinacja trzech stacjonat, z których każda następna jest wyższa od poprzedniej
 • Hydra – konstrukcja mająca na swoim szczycie żywopłot
  Konstrukcje ustawiane są w liniach bądź szeregach. Linia składa się z kilku konstrukcji położonych w odstępach większych niż 12 metrów od siebie. Z kolei szereg zbudowany jest z paru przeszkód ustawionych w odległościach większych niż 7 metrów, ale krótszych niż 12 metrów. Kierunek toru jest wyznaczany przez umieszczone na przeszkodach chorągiewki czerwone i białe. Czerwone znajdują się po prawej stronie konstrukcji natomiast białe po jej lewej stronie.

Jeździec wraz z wierzchowcem muszą pokonać ustawione przeszkody w z góry oznaczonej kolejności i czasie. W czasie przejeżdżania toru decydujące znaczenie ma jak najmniejsza ilość popełnionych błędów ponieważ dodawane są za to punkty karne.

Do często popełnianych pomyłek zalicza się:

 • Potrącenie górnej poprzeczki przeszkody – 4 pkt. karne
 • Dotknięcie tafli wody – 4 pkt. karne
 • Pierwsze nieposłuszeństwo wierzchowca – 4 pkt. karne
 • Kolejne nieposłuszeństwo konia – eliminacja
 • Przewrócenie się wierzchowca – eliminacja
 • Spadnięcie zawodnika z siodła – eliminacja
 • Pomylenie i nie dokonanie korekty pokonywania trasy – eliminacja
 • Przekroczenie maks. czasu – eliminacja

Źródło: flickr.com Autor: Jacob Kaplan-Moss

W zależności od rangi i rodzaju konkursu punktacja może zmieniać się.
Konkursy w skokach przez przeszkody dzielimy ze względu na wysokość ustawionych przeszkód, a także inny czynnik decydujący o zwycięstwie. Wyróżnić można tu trzy kategorie konkursów. Konkurs precyzji, zwykły i specjalny. Przy konkursie zwykłym jest ustalona norma czasu, w której trzeba pokonać przeszkody. Decydującym o wygranej czynnikiem jest ilość punktów karnych. W czasie tego konkursu dwoje lub większa liczba zawodników może zająć takie samo miejsce. Podczas konkursu zwykłego zawodnicy, którzy uzyskają tą samą liczbę pkt. karnych są klasyfikowani według ogólnego czasu. Możliwe jest tu rozegranie dogrywki. Konkursy specjalne mają swoje zasady. Jest ich bardzo duża ilość, jednakże do najczęściej rozgrywanych należy wymienić konkurs szybkości gdzie każdy popełniony błąd jest przeliczany na sekundy, które dokłada się do czasu uczestnika. W czasie konkursu stylu jazdy dodatkowo oceniany jest styl jazdy przez dodatkowego sędziego. Natomiast konkurs wyboru przeszkód polega na tym, że uczestnik może przeskakiwać w dowolnej kolejności przez ustawione konstrukcje. Niezależnie od rodzaju konkursu skoki przez przeszkody zawsze budzą wiele emocji u oglądających i uczestników. Jest to także, jedna z najbardziej dynamicznych konkurencji jeździeckich.