Na czym polega ujeżdżenie?

Ujeżdżenie zwane dresażem jest olimpijską dyscypliną jeździecką. Wspierana jest przez Międzynarodową Federację Jeździecką. Jej ćwiczenie jest przeważnie podstawą do rozpoczęcia uprawiania pozostałych dyscyplin jeździeckich. Więc czego uczy nas dresaż oraz w czym tkwi jego piękno?

Historia dresażu zaczyna się w starożytności, gdzie możemy odnaleźć początkowe wiadomości o tej dyscyplinie. Jednakże pierwsze oficjalne zawody ujeżdżeniowe zostały rozegrane w Bratysławie w 1873 r. Pierwsze mistrzostwa europy przeprowadzono w 1963 roku, a Światowe Mistrzostwa w 1966 roku.

Dresaż rozgrywany jest na czworobocznej arenie o piaszczystym lub trawiastym podłożu. Dla konkursów łatwiejszych wymiary czworoboku mają 20 x 40 metrów a w przypadku zawodów o większym poziomie trudności 20 x 60 metrów. Konkursy podzielone są na różne klasy. Najłatwiejszą z nich jest klasa L, następne klasy według rosnącego stopnia zaawansowania to klasa P, N, C, CC, CS, a także najcięższe Grand Prix oraz Grand Prix Special. Dresaż koncentruje się na realizowaniu przez jeźdźca i jego konia zadanych figur ujeżdżeniowych, które zawarte są w danych programach należących do odpowiadających im klas. Szczegółowe opisy klas oraz programów znajdują się na stronie dressage.pl

Źródło: flickr.com Autor: Kenshinou

Głównym celem dresażu jest uzyskanie harmonii przez jeźdźca i jego konia. Wyszkolony koń musi reagować bezbłędnie na wszelkie pomoce jeździeckie. Jeździec znajdując się w siodle powinien mieć pełną kontrolę nad swoim wierzchowcem. Trzeba przy tym nadmienić, że ani jeden ruch konia w dresażu nie jest wykonywany pod przymusem, natomiast jest oparty na obustronnej współpracy oraz zaufaniu konia do jeźdźca. Możemy się spotkać z wieloma zdaniami, że dyscyplina ta nie jest humanitarna, ale jest to nie prawda. Wszystko zależy od tego jak jeździec ustosunkowuje się do tego tematu. Dobry jeździec szanujący swojego wierzchowca nigdy nie wyrządzi mu krzywdy. Odpowiednio wyszkolony wierzchowiec wykonuje polecenia jeźdźca z chęcią, a w ich ruchach widać spokój oraz harmonię. Konkurencja ta przeważnie jest przyrównywana do tańca przez swój artystyczny wymiar. W ujeżdżaniu wymagane są nawet odpowiednie ubiory i sprzęt jeździecki. Wytyczne co do nich określone są stosowanymi przepisami. Ubiór jeźdźca musi składać się z czarnego fraka oraz jasnych spodni. A koń musi posiadać założony jasny czaprak pod siodłem. Wszystko to ma na celu podkreślenie elegancji tej konkurencji. Należy jednak pamiętać, iż z pozoru proste, a także wykonywane z gracją figury wymagają od pary jeździec oraz koń najwyższego stanu koncentracji, jak również doskonałego treningu.

Jak wspomniano na początku dresaż jest w wielu przypadkach podstawą do wielu innych dyscyplin jeździeckich. Wyszkolenie naszego konia jest pomocne w skokach przez przeszkody, a wymagane do startowania w WKKW, ponieważ dresaż jest jedną z dyscyplin składających się na ten konkurs. Bez względu na to jaką konkurencję chcieli byśmy uprawiać czy zechcemy zostać przy samym dresażu warto uprawiać tą konkurencję, gdyż daje to wiele satysfakcji oraz jak żadna inna daje możliwość poznania własnego konia.