Pielęgnacja konia

Konie wbrew obiegowej opinii są zwierzętami bardzo delikatnymi. Należy wiec przywiązywać dużą uwagę do ich pielęgnacji. Najważniejszą sprawą jest profilaktyka zdrowotna. Trzeba zmierzać do umocnienia systemu immunologicznego wierzchowca. Osiąga się to poprzez regularne odrobaczanie, szczepionki, suplementowanie witamin, używanie różnych akcesoriów pielęgnacyjnych i okresowe przeglądy weterynaryjne, które pozwolą na wczesne wykrycie pojawiających się problemów ze zdrowiem. Poleca się często kontrolować stan uzębienia wierzchowca ponieważ od jego właściwej kondycji zależy prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Niestety wiele koni odżywia się niewłaściwą paszą, która może doprowadzać do ubytków szkliwa i nierównomiernego ścierania zębów. Dlatego też kupując paszę warto poszukiwać jej jedynie w renomowanych i dużych sklepach jeździeckich gdzie możemy otrzymać bezpłatną poradę odnośnie prawidłowego doboru. Będziemy wtedy pewni, że karma ta wyprodukowana jest tylko ze zdrowych i bezpiecznych elementów. Nie można przeciążać zbytnio konia a wysiłek, którym będzie obciążany powinien być dopasowany do jego wieku oraz uwarunkowań fizycznych. Wierzchowiec nie może być poddawany długo trwającemu wysiłkowi fizycznemu, ponieważ bardzo negatywnie oddziałuje to na jego kondycję. Doprowadza się do mikrouszkodzeń mięśni a przez to nieproporcjonalnego przerostu mięśni, a także osłabia się serce. Również wielki wpływ na stan zdrowia zwierzęcia ma wybór właściwych akcesoriów jeździeckich. Te źle dobrane mogą spowodować krzywdę koniowi np. nieodpowiednio dobrane siodło może ocierać i uwierać delikatną skórę konia, dopuszczać do zaniku mięśni przez zmniejszenie ruchomości stawów i stwarzać mu ból. Jeśli chodzi o wybór siodła to w celu zapobieżenia takim przypadkom trzeba skorzystać z tzw. usługi saddle fittingu podczas jego zakupu. Niektóre modele siodeł są również stworzone z myślą o odciążeniu grzbietu konia i zapewniają np. dodatkową wentylację. Takim przykładem jest siodło X-Breath: https://www.equishop.com/pl/siodla-skokowe/4119-siodlo-skokowe-x-breath-d.html

Zawsze trzeba przestrzegać terminu szczepień. Do podstawowych szczepionek zalicza się szczepienie na tężec, grypę, oraz wściekliznę. Wierzchowiec musi być regularnie odrobaczany, ponieważ bardzo często występują zakażenia układu pokarmowego. Żołądek jest u konia jednym z najczulszych jego organów, nieprawidłowe funkcjonowanie wpływa na ogólną kondycję zwierzęcia. Poza wymienionymi rzeczami odrębnej pielęgnacji wymaga końska sierść oraz jego skóra. Trzeba je szczotkować i porządnie czyścić. Konia można myć jedynie w ciepłe dni by zminimalizować ryzyko przeziębienia. Nigdy nie można myć konia bezpośrednio po wysiłku fizycznym. Potrzebuje on mieć czas aby się uspokoić. Po wyschnięciu konia trzeba wyszczotkować i zadbać o jego kopyta poprzez ich prawidłowe doczyszczenie i nawilżenie.

Źródło: filckr.com Autor: stupidmommy

Jeśli będziemy prawidłowo dbali o naszego wierzchowca i przestrzegali powyższych wskazówek pozwoli nam to na pozbycie się wielu zmartwień i kosztów związanych z kuracją naszego konia. Pamiętajmy, że zaniedbane zwierzę może zapaść na nieuleczalne choroby.