Pielęgnacja sierści konia – podstawowe przyrządy

Odpowiednia czystość naszego wierzchowca ma kluczowe znaczenie dla właściwego stanu jego zdrowia. Przez prawidłową higienę powinniśmy rozumieć wykonywanie systematycznych i dokładnych czynności pielęgnacyjnych obejmujących całe ciało konia, realizowanych z właściwą dbałością. Żeby móc to osiągnąć potrzebujemy do tego celu odpowiednio dobranych narzędzi. Więc czego nie może zabraknąć wśród naszych stajennych przyborów do czyszczenia wierzchowca?

Źródło: flickr.com Autor: CAFNR

Twarda szczotka – podstawowe narzędzie przeznaczone do powierzchownego czyszczenia sierści konia. Służy do pozbywania się wierzchniej warstwy piachu i błota z sierści a także skóry wierzchowca. Szczotkowanie konia powinno być przeprowadzane po każdym powrocie konia z padoku. Należy pamiętać, że konia szczotkujemy zgodnie z położeniem włosia zaczynając od jego przedniej lewej strony kończąc na zadzie.
Iglak – specjalna szczoteczka przeznaczona do czesania naszego konia po jeździe. Bardzo dobrze oczyszcza sierść sklejoną od potu.
Zgrzebło – służy do staranniejszego czyszczenia zlepionej sierści a także skóry konia. Zgrzebło doskonale usuwa również wypadającą sierść. Powinniśmy posiadać zgrzebło metalowe oraz gumowe. Zgrzebłem metalowym prościej będzie nam oczyszczać większe powierzchnie ciała natomiast zgrzebłem gumowym należy czyścić delikatniejsze miejsca takie jak rejony kręgosłupa oraz łopatek.
Miękka szczoteczka – zbiera resztki zabrudzeń i kurzu z sierści, których nie zebraliśmy przy pomocy zgrzebła. Daje sierści połysk i świeżość.
Szczoteczka do ogona – przeznaczona jest do czesania końskiego ogona. Trzeba bardzo uważać, żeby podczas rozczesywania nie szarpać włosia, z tego powodu powinniśmy wykonywać to z dużą starannością. Najlepiej przed używaniem szczotki przygotować palcami poszczególne pasma włosia.
Grzebień do grzywy – przeznaczony do rozczesywania grzywy. Nadaje się świetnie do czesania resztek siana, które mogły by podrażniać delikatne oczy zwierzęcia.
Kopystka – jest przyrządem służącym do oczyszczania kopyt konia. Zabieg ten musi być wykonywany codziennie. Brak odpowiedniej higieny kopyt skutkuje bardzo często rozwojem bakterii beztlenowych w rejonie strzałki i doprowadza do występowania procesów gnilnych.
Miękkie ścierki – pomocne do mycia pyska i okolic intymnych. Nie zapominajmy, że musimy posiadać osobne ścierki do pyska oraz osobne do okolic intymnych. Powinny być one wykonane z miękkiego a także chłonnego materiału.
Środki do pielęgnowania oraz czyszczenia konia – w naszym przyborniku nie może także zabraknąć preparatów przeznaczonych do pielęgnowania sierści oraz kopyt zwierzęcia. Ułatwiają one utrzymać przez dłuższy okres czasu efekt czystości i chronią sierść oraz kopyta przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych.

Nie zapominajmy także o tym, żeby nasz sprzęt jeździecki był nienagannie czysty i zadbany. Utrzymując odpowiednią higienę naszego konia oraz jego akcesoriów jeździeckich uchronimy go przed różnymi kontuzjami i schorzeniami. Koń zadbany będzie miał także dużo lepsze samopoczucie przez co trening będzie dla nas jak i dla niego przyjemniejszy.