Porady dotyczące pielęgnacji kopyt
Kopyta konia są bardzo czułą częścią jego organizmu. Nawet nieduże uszkodzenia w ich strukturze mogą przeszkadzać wierzchowcowi w prawidłowym funkcjonowaniu. Czas jesienno-zimowy nie jest korzystny dla kopyt naszych koni. Duża wilgoć podłoża przyczynia się do tworzenia się dużej liczby chorób. W tym okresie powinniśmy bardziej niż zwykle przykładać uwagę do ich właściwej pielęgnacji. Poza kupnem nowych jesiennych akcesoriów do jazdy konnej pomyślmy również o zaopatrzeniu się w specjalistyczne środki przeznaczone do pielęgnacji kopyt.
Końskie kopyto składa się z 3 głównych elementów.
Podeszwy – spodnia wklęsła część kopyta
Ściany kopyta – zewnętrzna część kopyta. Zbudowana ze ścianki przedniej, bocznej i opuszków kopytowych.
Strzałki – tylny obszar kopyta zagięta do jego wnętrza. Ma kontakt z podłożem, co umożliwia otrzymywanie przez wierzchowca wiadomości o nim, jak również pełni funkcję amortyzującą.
Najczęściej występującą chorobą związaną z niewłaściwą higieną oraz pielęgnacją kopyt konia jest tzw. gnicie strzałki kopytowej. Do rozwoju tej choroby dochodzi przez zagnieżdżenie się zarazków w strzałce kopytowej. W zakażonym kopycie dochodzi do rozwijania się procesów gnilnych. Schorzenie zaczyna się w rowku strzałki kopytowej a brak naszej reakcji skutkuje szybkim rozprzestrzenianiem się na inne partie kopyta. Objawami gnicia strzałki jest powstawanie w jej rejonie torebek gnilnych z brunatną surowicą.
Leczenie strzałki musi być zaczęte od starannego wymycia zakażonego kopyta i usunięcia zniszczonej tkanki. Zakażone miejsce powinno być starannie wysuszone oraz pokryte środkami antybakteryjnymi.
Żeby zminimalizować zagrożenie zapadnięcia naszego wierzchowca na to schorzenie obowiązkowo powinno się pilnować higieny. Przede wszystkim codziennie kopyta naszego wierzchowca powinny być prawidłowo czyszczone, a ściółka w boksie wymieniana w wymaganym czasie. Celem umocnienia kopyt trzeba wykorzystywać produkty odbudowujące strukturę kopyt i maści nawilżające, które zwiększą miękkość rogu kopytowego.
Bardzo dużą istotność dla kondycji kopyt naszego wierzchowca ma, także dieta. Minimalnie wierzchowiec powinien otrzymywać 1,5 procent paszy objętościowej na każdy kg wagi ciała. Zapewni mu to odpowiednią ilość energii. Do paszy trzeba dosypywać suplementy żywieniowe bogate w lizynę, cynki i miedź. Mikroelementy te pomocne będą w odbudowie struktury kopyt, a także polepszą stan sierści naszego konia.
Zazwyczaj naszą uwagę przywiązujemy do zakupu nowszego siodła lub innego sprzętu do jazdy konnej zapominając przy tym o właściwej pielęgnacji naszego konia. Nie zapominajmy, że o kopyta trzeba dbać każdego razu po jeździe. Właściwa pielęgnacja pozwoli nam na ustrzeżenie naszego wierzchowca od wielu chorób i związanego z tym bólu. Nie zapominajmy, że najlepiej jest zapobiegać rozwojowi chorób niż je później zwalczać.