Problemy z kręgosłupem u koni

Spora ilość wierzchowców ma kłopoty z grzbietem. Z natury konie nie są dostosowane do dźwigania ciężaru na swym grzbiecie. Powodem urazów i zniekształceń kręgosłupa mogą być czynniki anatomiczne bądź nabyte. Do często występujących schorzeń u konia można zakwalifikować np. nieprawidłowe ukształtowanie lub zapalenie mięśni bocznych kręgosłupa, wykrzywianie brzuszne kręgosłupa zwane lordozą, przesunięcia kręgów, a nawet zmian zwyrodnieniowych oraz uszczerbki wyrostków kolczystych. Dużej liczby z tych przypadłości można by się ustrzec odpowiednio troszcząc się o swojego wierzchowca.

Wiec co zrobić, aby nasz wierzchowiec mógł długo cieszyć się znakomitym stanem zdrowia?:

Źródło: flickr.com Autor: bambe1964

Najczęściej do urazów dochodzi w zakresie kręgów znajdujących się pod siodłem. Z tego powodu siodło powinno być odpowiednio dopasowane do budowy anatomicznej wierzchowca. W przeciwnym wypadku może ono ograniczać ruchomość stawów i muskulatury albo doprowadzać do ucisku co może przekładać się na ich zanik lub stany zapalne. Prawidłowo dopasowane siodło przez specjalistę jest podstawą w profilaktyce schorzeń grzbietu u wierzchowców.
Powinniśmy uważać, żeby nie przemęczać konia oraz nie obciążać jego kręgosłupa za mocno. Często do uszkodzeń dochodzi u koni biorących udział w skokach. Ale nie tylko te konie doznają urazów powiązanych z przetrenowaniem.

Jeśli spostrzeżemy początkowe objawy przemęczonego grzbietu wierzchowca w postaci unikania nakładania siodła, kłopotów ze szczotkowaniem okolic grzbietu, niechęcią do skoków jak również ogólnego braku posłuszeństwa będąc pod siodłem oraz kulawizny należy jak najprędzej pozwolić takiemu wierzchowcowi odpocząć od pracy pod siodłem. Powinniśmy zweryfikować odpowiednie dopasowania siodła do budowy anatomicznej konia. Można również w późniejszym okresie założyć grubszy czaprak pod siodło, który złagodzi jego nacisk na mięśnie z boku kręgosłupa.

Celem zminimalizowania bólu i odprężenia mięśni bocznych kręgosłupa można zastosować różnego rodzaju maści rozgrzewające lub doświetlanie odpowiednimi lampami. Rozgrzanie bolesnych miejsc usprawni ich ukrwienie, przyśpieszy regeneracje oraz złagodzi ból po wysiłkowy.

Nie zapominajmy, że grzbiet konia jest bardzo czuły. Dlatego też nie wolno nam czekać zaobserwowawszy początkowe objawy zmęczenia kręgosłupa wierzchowca na rozwój groźniejsze choroby. Skutki rozwoju choroby grzbietu mogą być już nie do odwrócenia i przysporzyć naszemu podopiecznemu dużo bólu.