Przegląd czapraków dla konia

Czaprak czyli potnik to podkładka, którą należy stosować pod siodłem przed każdą jazdą konną. Stosuje się je dla ochrony końskiego grzbietu przed otarciami, które mogą powodować niechęć konia do noszenia siodła bądź odmowę współpracy z jeźdźcem a także, dzięki wypełnieniu, które znajduje się w czaprakach, mają one za zadanie rozłożyć równomiernie nacisk punktowy, który wywiera siodło z jeźdźcem na koński grzbiet.
Dodatkowo czapraki mają za zadanie odprowadzać wilgoć oraz ciepłe powietrze, które zbiera się pod spodem.

Czapraki dzielą się na skokowe, ujeżdżeniowe, westernowe, wszechstronne a także na podkładki pod siodło. W zależności od siodła jakie posiadamy warto dobrać czaprak, który pasuje do rodzaju siodła, np. gdy posiadamy siodło skokowe należy wybrać czaprak skokowy o odpowiednim kształcie.

1. Czapraki skokowe

Przód tych czapraków jest lekko zaokrąglony, w większości modeli można znaleźć dwa paski do przełożenia przez nie popręgu oraz jeden pasek do doczepienia do siodła, który zapobiega wysuwaniu się czapraka spod siodła.


2. Czapraki ujeżdżeniowe

Czaprak pod siodło ujeżdżeniowe zwykle jest trochę większy od skokowego, przód zamiast zaokrąglenia jest prosty i długi. W większości producentów również można znaleźć czapraki z paskami do popręgu oraz do siodła z przodu.


3. Czapraki wszechstronne

Czapraki pod siodła wszechstronne z wyglądu przypominają połączenie skokowego i ujeżdżeniowego czapraka, wyposażone są w te same paski co pozostałe czapraki. Można je stosować na wyjazdy w teren z koniem bądź podczas jazdy konnej rekreacyjnie.


4. Podkładki pod siodło

Podkładki pod siodła to mniejsze kawałki specjalnego materiału bądź pianki, które dodatkowo stosuje się pod siodło np. gdy siodło nie jest dopasowane do grzbietu konia podkładka ma za zadanie wypełnić przerwy między siodłem a grzbietem dla optymalnego dopasowania. Podkładki nakłada się jako pierwsze a później na nie należy nałożyć czaprak i dopiero wtedy siodło.


5. Podkładki pod siodło westernowe

Podkładki korygujące grzbiet powyżej stosuje się aby nasz koń mógł czuć się bardziej komfortowo a podkładki pod siodła westernowe to ozdobne, grube prostokątne podkładki, zwykle z podszyciem z miękkiego futerka. Są to specjalne podkładki tylko pod siodła westernowe.


Bezwzględnie przed każdą jazdą konną należy stosować czaprak. Gdy planujemy zakup własnego konia warto zaopatrzyć się w kilka czapraków, dostępnych jest wiele wzorów, kształtów i kolorów więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
W tym linku można znaleźć bardzo szeroki wybór czapraków dla koni —-> https://www.equishop.com/pl/35-czaprak-dla-konia-czapraki-dla-koni-potnik