Regulacja długości strzemion

Duży wpływ na to jak dobrze radzimy sobie w siodle ma nasze doświadczenie, a także jakość akcesoriów jeździeckich. Często sporą uwagę przywiązujemy do tego drugiego czynnika. Nie pamiętamy przy tym zazwyczaj jak istotną rolą jest właściwe dopasowanie oraz regulacja tego sprzętu jeździeckiego. Duże znaczenie dla prawidłowego oddziaływania pomocami jeździeckimi ma dosiad jeźdźca. Jego jakość zależy niezaprzeczalnie od naszych zdolności jak również odpowiedniego dostosowania długości strzemion. Długość strzemion ma również istotny wpływ na bezpieczeństwo nasze i konia. Należy zatem lepiej zapoznać się ze sprawą regulowania naszych strzemion.

Długość strzemion zależna jest nie tylko od długości nóg jeźdźca, ale również od trenowanej konkurencji jeździeckiej i warunków jazdy.

Regulowanie długości strzemion rozpoczynamy stojąc jeszcze na ziemi. Podchodzimy do konia i następnie ustawiamy się twarzą w kierunku jego boku. Długość puśliska musi być równa mierze skierowanej do siodła ręki. Następny etap wyznaczania długości puślisk przeprowadzany jest z siodła. Aby to zrobić będąc w siodle wyjmujemy stopy ze strzemion, a następnie puszczamy je luźno po bokach wierzchowca. Prawidłowo wyregulowane strzemiona powinny dosięgać nam do kostki.

Źródło: flickr.com Autor: David Schexnaydre

Tym sposobem mamy ustawioną długość bazową strzemion, która będzie wyjściowa do regulacji strzemion pod konkretny styl jazdy bądź dyscyplinę, którą trenujemy.

Gdy będziemy trenować ujeżdżanie nasze strzemiona powinny być wydłużone o parę centymetrów. Do skakania powinniśmy skrócić je trochę względem rozmiaru standardowego. Ścigając się strzemiona są zazwyczaj sporo krótsze.

Należy też nadmienić, że strzemiona powinny być równej długości. Jednakże w pewnych sytuacjach ortopedycznych akceptowalna jest różnica pomiędzy długością lewego oraz prawego strzemienia.

Należy ciągle sprawdzać stan puślisk, ponieważ ich uszkodzenie może grozić naszemu bezpieczeństwu. Również w czasie wsiadania z ziemi lewe puślisko będzie się bardziej wyciągać od prawego, dlatego też czasami powinniśmy zamienić je miejscem z lewym puśliskiem.

Nie zapomnijmy o tym, aby zawsze poprawienie ustawić długość strzemion, unikniemy przez to zrobienia dużej liczby błędów, a jazda konna będzie dla nas o wiele przyjemniejsza.

Poszukujesz dobrej jakości strzemion? Sprawdź ofertę sprawdzonych strzemion z gwarancją jakości dostępną tutaj.