Sposoby na ochronę konia przed owadami

W okresie letnim dużym zmartwieniem nie tylko dla jeźdźców jest duża ilość owadów. Owady występujące przeważnie późno popołudniu i wieczorem dokuczają głównie naszym wierzchowcom, a one same nie potrafią przed tym się ochronić. Dlatego też w okresie letnim trzeba pomóc naszym podopiecznym w walce z nimi. Istnieje kilka dość dobrych rozwiązań, które mogą pomóc w walce z owadami oraz przynieść naszym koniom ulgę.

Przede wszystkim zadbajmy o higienę naszego konia. Zaschnięte błoto wraz z potem jest bardzo atrakcyjne dla much oraz komarów. Dlatego też powinniśmy starannie myć naszego wierzchowca i pielęgnować jego sierść. Do mycia należy stosować szampon odstraszający owady. Jak mówimy o higienie nie możemy zapominać o utrzymywaniu boksu oraz całej stajni w odpowiedniej czystości. Musimy na bieżąco usuwać odchody z boksów i ujeżdżalni, a także prowadzić dezynfekcję tych miejsc. Te czynności pozwolą na ograniczenie liczby owadów i rozwoju bakterii chorobotwórczych.

Źródło: flickr.com Autor: nicobilou

Puszczając wierzchowca na padok pod wieczór warto założyć mu derkę siatkową. Dobry salon jeździecki ma w swojej ofercie derki siatkowe z wyciętym odpowiednio miejscem na siodło, więc w takim rodzaju derki może odbywać się także trening.

Komary i muchy zazwyczaj atakują najczulsze obszary na ciele konia tj. oczy, chrapy oraz jego uszy. Dlatego warto jeśli nasz koń nie posiada dłuższej grzywy, która umożliwiłaby mu na odganianie owadów z okolic oczu, założyć mu specjalne frędzelki, które mu na to pozwolą. Dla ochrony pyska wierzchowca powinniśmy używać także maskę przeciw owadom. Maska w doskonały sposób chroni oczy, a także uszy wierzchowca. Jeżeli nie chcemy osłaniać oczu naszego wierzchowca możemy kupić dla niego jedynie nauszniki. Dostępne są także pełne derki okrywające większą część powierzchni naszego wierzchowca, razem z uszami, a także oczami.

Nauszniki CLOUDS z nowej kolekcji Eskadron Next Generation lato 2016
Nauszniki przeciwowadowe CLOUDS Eskadron

Aby w kompleksowo zabezpieczyć naszego wierzchowca przed owadami warto zaopatrzyć się w środek odstraszający owady i regularnie spryskiwać naszego wierzchowca. Doskonale sprawdza się dobrze znany wszystkim jeźdźcom Absorbine. Nie zapominajmy, że żaden z domowych sposobów takich jak używanie octu albo różnego rodzaju olejków nie są tak skuteczne jak preparaty dostępne w specjalistycznym sklepie jeździeckim.

Należy także rozważyć poranne padokowanie koni, gdyż wtedy ilość insektów jest o wiele mniejsza, natomiast puszczając naszego wierzchowca na padok pod wieczór nie zapominajmy o używaniu wymienionych tu środków i sposobów na ochronę przeciw insektom.