Własny czy wypożyczony koń?

Decyzja o kupnie własnego konia przychodzi często w czasie, w którym jesteśmy mocniej zapoznani z jeździectwem oraz mamy jakieś doświadczenie w tej materii. Posiadanie własnego wierzchowca nie jest niezbędne do zaczęcia nauki jazdy gdzie to na czas jazdy korzystamy z użyczonego wierzchowca. Ale posiadanie swojego konia daje dużo satysfakcji a szczególnie pozwala stworzyć silniejszą więź pomiędzy jeźdźcem a wierzchowcem i przez to bardziej radować się jazdą. Powinno się jednak mieć na uwadze, że oprócz korzyści pochodzących z tego faktu posiadanie swojego konia ciągnie za sobą dużo zobowiązań, a także wydatków związanych z jego utrzymaniem. Podaje się, że miesięczny koszt utrzymania konia w mieście to koszt rzędu 1000 zł ponieważ oprócz jedzenia trzeba mu dać lokum w stadninie. Również dla swojego konia nabywamy często porządniejsze i droższe akcesoria jeździeckie niż dla konia użyczonego. Dlatego też koszty ponoszone w związku z posiadaniem wierzchowca są znaczne.

Źródło: flickr.com Autor: Gary Ullah

Na co należy zwrócić uwagę w momencie kupna wierzchowca?
Po pierwsze należy zwrócić uwagę na stan zdrowia, wiek i temperament wierzchowca. Bezwarunkowo przed kupnem trzeba dopuścić do badania weterynaryjnego zwierzęcia i odbyć jazdę próbną. Sprzedawca co do zasady ma obowiązek poinformowania nas o stanie fizycznym konia, jednakże nie wszyscy sprzedający są na tyle uczciwi, że przekażą nam rzetelne informacje. Konie z reguły dzieli się na dwa rodzaje. Konie gorącokrwiste i zimnokrwiste. Gorącokrwiste konie mają lekką budowę i odznaczają się dużym temperamentem. Są o wiele cięższe do okiełznania niż konie zimnokrwiste, które to są o wiele bardziej spokojne, posiadają muskularną sylwetkę oraz dużą siłę. Trzeba określić nasze oczekiwania od wierzchowca co do jego przeznaczenia i swoich upodobań jeździeckich. Kiedy poszukujemy konia do zawodów najlepiej wybrać wierzchowca gorącokrwistego o dużym temperamencie cechującego się dużą szybkością natomiast jeżeli szukamy zwierzęcia do jazdy turystycznej warto zastanowić się nad kupnem wierzchowca z ras zimnokrwistych. Bez wątpienia prościej jeźdźcowi o niezbyt dużym doświadczeniu będzie kupić konia już ujeżdżonego o prawidłowo uformowanym charakterze posiadającego więcej niż 8 lat. Bardzo młody koń nie będzie tak oddany jeźdźcowi, który posiada słabe doświadczenie. Wzrost wierzchowca powinien być dopasowany do wzrostu jeżdżącego. Jeśli chodzi o płeć wierzchowca najspokojniejszy będzie wykastrowany koń. Silniej temperamentne będą klacze oraz ogiery, które są przeznaczone dla najbardziej wtajemniczonych jeźdźców.

Decydując się na zakup konia trzeba to wnikliwie przemyśleć gdyż koń nie jest przedmiotem, który można oddać gdy nam się znudzi. Posiadanie wierzchowca jest to przyjęcie na siebie obowiązku na następne dwadzieścia do 30 lat. Z pewnością rozpoczynając przygodę z jeździectwem nie trzeba posiadać własnego konia a lepiej wypożyczać go ze stadniny. Tym sposobem w miarę rozwijania naszego zainteresowania związanego z jazdą konną będziemy świadomiej podejmować tak ważne decyzje. Jak już zakupimy swojego konia pamiętajmy o tym aby zapewnić mu jak najlepsze warunki bytowe, zadbajmy o to by był właściwie odżywiany, posiadał właściwe lokum a także nabywajmy jedynie najlepsze artykuły jeździeckie w sprawdzonym sklepie jeździeckim. Przez to będziemy się cieszyć dobrą kondycją psychiczną i fizyczną zwierzęcia przez długie lata.