Wybór odpowiednich ochraniaczy dla konia

Zdrowe nogi konia rzutują na całokształt funkcjonowania jego organizmu. Świadomość jeźdźców w zakresie pielęgnowania, a także ochrony nóg konia znacząco się zwiększyła w ostatnich latach. Przeważnie każdy z jeźdźców ma świadomość jak istotna jest właściwa higiena, stosowanie różnego rodzaju wcierek przyśpieszających regenerację mięśni po treningu oraz realizowanie innych działań prowadzących do poprawienia stanu nóg wierzchowca. Jednakże nie każdy jeździec dostrzega potrzebę używania ochraniaczy. W rzeczywistości mogą one ochronić naszego konia przed doznaniem poważnych kontuzji. Jest to spowodowane nie tylko poprzez ochronę kończyny przed uderzeniami, ale także przez pełnienie funkcji stabilizacyjnej dla danych partii nogi. Powinniśmy mieć świadomość tego jak należy prawidłowo wybrać ochraniacze do potrzeb naszego konia i na co trzeba zwrócić wyjątkową uwagę przy ich zakupie.

Na rynku dostępnych jest wiele wariantów ochraniaczy w różnych kategoriach cenowych. Osobom nie zorientowanym w temacie ochraniaczy ich właściwy wybór może sprawić sporo trudności. W rzeczywistości nie jest to takie skomplikowane. Wystarczające jest minimum gruntownej wiedzy na ich temat, żeby wybrać ochraniacze idealnie spełniające nasze oczekiwania.

W sprzedaży możemy spotkać dużo różnych ochraniaczy. Można je podzielić ze względu na przeznaczenie, jak również użyte do ich konstrukcji materiały. Pod kątem przeznaczenia możemy rozróżnić:

  • Ochraniacze transportowe – jest to typ ochraniaczy przeznaczony do stosowania podczas transportu wierzchowca. Wykonane są przeważnie z gąbki pokrytej materiałem. Osłaniają sporą część nogi wierzchowca. Ich głównym zadaniem jest osłona kończyn wierzchowca podczas transportu oraz w pewnych przypadkach ich ochrona w boksie. Nie są przeznaczone do użytku w sporcie.
  • Ochraniacze skokowe – ochraniacze te są stworzone pod kątem zapewnienia jak najpewniejszej ochrony kończyn wierzchowca w czasie skoków. W głównej mierze są to sztywne skorupy osłaniające nogę. Nie powinny one zmniejszać ruchomości stawu pęcinowego.
  • Ochraniacze ujeżdżeniowe – w ujeżdżeniu przeważnie używa się jedynie owijki. Jednakże podczas ćwiczeń zaleca się stosowanie zwykłych ochraniaczy. Ochraniacze ujeżdżeniowe zabezpieczają cały obwód kończyny wierzchowca. Przeważnie główną różnicą w odniesieniu do ochraniaczy skokowych jest ich krój.
  • Ochraniacze wszechstronne – Skupiają one cechy ochraniaczy skokowych oraz ujeżdżeniowych. Jest to najbardziej wszechstronny typ ochraniaczy, znakomicie spełniający swoją funkcję w czasie jazdy terenowej oraz w pozostałych dyscyplinach jeździeckich.
  • Ochraniacze magnetyczne – Mimo tego, że pozytywne oddziaływanie magnetyzmu na regenerację tkanki mięśniowej jest znane od długiego czasu to ochraniacze te są całkiem nowym produktem na rynku. Mają one zapewnić polepszenie regeneracji kończyn wierzchowca, po intensywnych ćwiczeniach lub w czasie pozabiegowej rekonwalescencji.
  • Kaloszki – stosowane są do ochrony kornonek kopyt przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przeważnie są wykonane z gumy lub neoprenu.
  • Owijki – ich najważniejszym zadaniem jest stabilizacja scięgien w czasie ruchu. Nie zabezpieczają one nogi konia przed konsekwencjami uszkodzeń mechanicznych. Mogą jedynie ochronić przed małymi urazami. Wyróżnić tu można owijki zrobione z polaru, elastyczne oraz elastyczno-polarowe. Owijki polarowe stosowane są głównie w celach rozgrzewających. Elastyczne owijki powinny być bezwzględnie zakładane na podkłady, ponieważ mogą doprowadzać do obtarć. Natomiast owijki elastyczno-polarowe nadają się do stosowania podczas treningu bez konieczności użycia podkładów.

Ochraniacze zrobione są zazwyczaj z neoprenu, tworzyw sztucznych lub skóry. Najłatwiejsze w czyszczeniu są ochraniacze zrobione z tworzyw sztucznych, ale przy zastosowaniu się do wytycznych producenta czyszczenie pozostałych materiałów nie powinno stwarzać poważniejszych problemów. Wytrzymałość ochraniaczy w każdej z tych grup jest na podobnym poziomie, przy przestrzeganiu właściwej ich pielęgnacji.

Jak już wiemy jaki typ ochraniaczy jest nam potrzebny musimy zwrócić uwagę na kilka detali. Przede wszystkim zweryfikujmy z czego zrobione są ochraniacze. Ochraniacze muszą być skonstruowane z solidnych materiałów a ich budowa musi zapewniać komfortowe użytkowanie. Spójrzmy na jakość szyć oraz miejsc klejenia, czy nie wystają jakiekolwiek ostre krawędzie, które mogłyby generować dyskomfort w czasie użytkowania. Bardzo istotny jest również sposób ich zapięcia. Najistotniejsze aby był on solidny. Jego rodzaj powinien być dopasowany do rodzaju realizowanej aktywności fizycznej. Najpewniejsze są zapięcia na kołki i mocne rzepy. Zapobiegają one przypadkowemu spadnięciu ochraniacza z kończyny wierzchowca. Musimy, także wziąć pod uwagę przewiewność ochraniaczy. Porządne produkty w większości sprawnie odprowadzają ciepło z wnętrza skorupy co jest bardzo istotne dla prawidłowego działania aparatu ruchowego konia.

Nie zapominajmy, że należy osłaniać nogi swojego konia, nawet jeśli nie ma on tendencji do ścigania się albo strychownia. Jeśli wciąż będziecie mieli niepewność jakie ochraniacze są najodpowiedniejsze dla waszego konia, powinniście skorzystać z pomocy personelu salonu jeździeckiego, która na pewno zaoferuje modele dopasowane konkretnie do waszych potrzeb.