Wzrost popularności jeździectwa

Jeździectwo w naszym kraju ma bardzo bogatą tradycję. W XVIII W jeźdźcy polscy byli uznawani za najlepszych w Europie. Na początku XX W jeździectwo polskie przeżywało swój rozkwit. W tym okresie utworzono na terenie naszego kraju dużo szkół jeździeckich a nasi jeźdźcy zdobyli wiele zdobyczy sportowych na wielu konkursach, a także na olimpiadach. W 1928 roku otwarty został Polski Związek Jeździecki. PZJ jest organizacją w ramach, której znajdują się zawodnicy, sędziowie, trenerzy, a także inni działacze jeździectwa polskiego. Niestety wraz z rozpoczęciem II Wojny Światowej rozwój jeździectwa w Polsce oraz w Europie został zahamowany. Zlikwidowano PZJ, w którego miejsce po II Wojnie Światowej utworzono Sekcję Jeździecką i Pięcioboju Nowoczesnego. po II WŚ było niezmiernie ciężko odbudować dawną świetność jeździectwa polskiego. Polski Związek Jeździecki wznowiono dopiero w 1957 roku. Stale od tego momentu jeździectwo w Polsce stawało się co raz mocniej znane i wracało do starej kondycji.

Obecnie jeździectwo staje się co raz bardziej znaną dziedziną sportową, rekreacyjną a nawet rehabilitacyjną. Jest sportem niewątpliwie prestiżowym. PZJ ma zarejestrowanych około 30 000 jeźdźców powiązanych w czynny sposób z jeździectwem. Szacuje się, że posiadamy ok. 300 000 tysięcy osób jeżdżących na koniu. Rozgrywana jest co raz większa liczba różnego rodzaju zawodów jeździeckich, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Nasi jeźdźcy osiągają uznanie na arenie międzynarodowej. W Polsce jest około 3,7 tys. ludzi aktywnie uczestniczących w konkursach i liczba ta stale rośnie.

Źródło: flickr.com Autor: amanda

Oprócz rozwoju jeździectwa rozumianego jako sport co raz bardziej popularną metodą spędzania aktywnie czasu jest jazda turystyczna oraz rekreacyjna przy której tzw. próg wejścia jest dużo niższy niż przy jeździectwie sportowym. Dzięki temu co raz większa liczba młodych ludzi a nawet dzieci dosiada wierzchowców i zaczyna w taki sposób swoją przygodę z jazdą konną. Aby zacząć poznawanie rekreacyjnej jazdy konnej nie trzeba posiadać tak dużych nakładów pieniężnych jak przy jeździectwie sportowym. Dlatego też wielu jeźdźców rozpoczynało obcowanie z jeździectwem od jazdy rekreacyjnej. Jest to również doskonały sposób na zaznajomienie się z podstawami jeździectwa i przez to wybranie dalszej drogi swojego rozwoju.

W miarę rosnącego zainteresowania jazdą konną rozbudowuje się również cały przemysł związany z tą dziedziną sportową. Otwierane są szkoły jeździeckie oraz stowarzyszenia. Tworzonych jest dużo sklepów jeździeckich zaopatrzonych w szeroki asortyment akcesoriów dla jeźdźców oraz koni. Powstają coraz to nowocześniejsze i bardziej dopracowane rodzaje siodeł oraz innego rodzaju osprzęt jeździecki. Powstają również nowe gałęzie usług tj. saddle fitting. Więcej informacji o tej usłudze znajduje się pod tym adresem. Wzrastająca konkurencja na rynku przedmiotów jeździeckich skutkuje ciągłym poszerzaniem asortymentu hurtowni i sklepów dla jeźdźców i w efekcie zwiększeniem rozpiętości cenowych produktów. Popularyzacja tej dyscypliny wpłynęła również pozytywnie na poziom opłat związanych z członkostwem w szkółkach i klubach jeździeckich. Dzięki temu jeździectwo staje się co raz bardziej dostępne dla większej ilości osób.