Z jakimi obowiązkami wiąże się posiadanie własnego konia?

Decydując się na kupno swojego wierzchowca często nie zastanawiamy się wcześniej nad kwestią wszystkich obowiązków, które nas czekają gdy staniemy się już jego właścicielami. Zakup wierzchowca musi być decyzją dobrze przemyślaną gdyż koń nie jest rzeczą, którą możemy wyrzucić gdy nam nie będzie już odpowiadać.

Przed kupnem konia warto skorzystać z przeglądu weterynaryjnego. Umożliwi nam to na uniknięcie wielu nieprzyjemnych problemów zdrowotnych, które mogą wystąpić po jego kupnie. Przegląd pozwoli nam mieć pewność, że kupowane zwierzę jest w pełni zdrowe i nie ma żadnych ukrytych schorzeń.

Źródło: flickr.com Autor: Bubblejewel96

Jak już będziemy właścicielami naszego upragnionego konia musimy mu dać odpowiednie lokum. Jeżeli sami nie mamy możliwości żeby go trzymać musimy skorzystać z ofert pensjonatów dla koni. Duża część stajni zapewnia całościową obsługę wierzchowców. Należy zapoznać się wcześniej z warunkami występującymi w wybranej stajni. Zwróćmy uwagę na wielkość i czystość boksów. Ściółka powinna być często zmieniana a ściany i drzwi boksu czyste. Trzeba również zobaczyć jaki jest stan innych koni. Muszą być one czyste i dobrze nakarmione. Bardzo istotnym elementem są pastwiska i wybiegi wokół pensjonatu. Powinny być one wystarczająco duże, wypielęgnowane i zagrodzone. Jeśli dostępna jest ujeżdżalnia kryta, powinna być bezpieczna dla naszego wierzchowca. Żeby to ocenić należy zobaczyć czy podłoże jest czyste i nie ma na nim żadnych przeszkód. Kolejnym ważnym elementem jest dostęp do opieki weterynaryjnej i kowala.

Istotną ale często pomijaną kwestią jest ubezpieczenie wierzchowca. Trzeba pomyśleć o tym zawczasu.

Posiadanie swojego konia wymaga od nas zakupu całego rzędu końskiego oraz wyposażenia jeźdźca. Nabywając wszystkie niezbędne akcesoria jeździeckie należy postawić na znane i renomowane firmy. Ich jakość i wytrzymałość będzie o wiele wyższa od tanich odpowiedników. Nie można pomijać, że dobrze dopasowany sprzęt jeździecki wysokiej jakości pozytywnie wpłynie na stan zdrowia naszego konia. Przykładowo nie powinniśmy oszczędzać pieniędzy na kupnie siodła, ponieważ może ono uwierać naszego konia oraz doprowadzić do bezpowrotnych zmian w rejonie jego kręgosłupa. Bardzo dobrze sprawdzają się siodła Prestige Italy – https://prestigeitaly.pl ponieważ dają one możliwość wielokrotnej zmiany parametrów, dzięki czemu siodło może zostać idealnie dopasowane do grzbietu konia.

Pamiętajmy, że decydując się na zakup wierzchowca nie powinniśmy myśleć jedynie o korzyściach wywodzących się z faktu jego posiadania. W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się czy jesteśmy przygotowani na przyjęcie na siebie tego zobowiązania. Świadomie podjętej decyzji z na pewno nie będziemy żałować a posiadanie własnego konia da nam wiele przyjemności.