Zalety jeździectwa

Jeździectwo jest wspaniałą formą aktywności fizycznej. Niektórzy z jeźdźców uprawia tą dyscyplinę dla rekreacji, a kolejna część podchodzi do tego pod kątem sportowym. Bez względu czym jest dla nas jazda konna uprawiając je mamy z tego o wiele więcej korzyści niż miło spędzony czas i zgubione zbędne kilogramy. Więc czego uczy nas jazda konna?

Po pierwsze jeżdżąc konno mamy styczność z koniem. Żeby dobrze jeździć na koniu pomiędzy nim, a jeźdźcem musi wytworzyć się więź. To natomiast wymaga obopólnego zrozumienia ze zwierzęciem. W trakcie nawiązywania tej więzi nauczymy się cierpliwości oraz determinacji w osiąganiu postawionego celu. Niezmiernie ważną korzyścią jest również łatwiejsze radzenie sobie w grupie. Kolejną istotną korzyścią wynikającą z uprawiania jeździectwa jest uzyskiwanie wiadomości o sobie samym. W czasie procesu pojmowania psychiki swojego wierzchowca uczymy się dużej liczby rzeczy o sobie. To pomaga nam w lepszym zrozumieniu siebie i otaczającego nas świata. To wszystko daje nam dużą pewność siebie.

Źródło: flickr.com Autor: hippo-po

Jeżeli poza samą jazdą na koniu zajmujemy się osobiście naszym wierzchowcem, wytworzy się w nas poczucie odpowiedzialności za żywe stworzenie. To jest bardzo istotną cechą w życiu, szczególnie dla najmłodszych.

Jeździectwo pomaga w lepszym radzeniu sobie ze stresem. Zazwyczaj wierzchowce są zwierzętami spokojnymi i mądrymi. Współpraca z nimi pomaga nam się zrelaksować. Nie ma nic wspanialszego jak jazda w siodle po trudnym oraz stresującym dniu. Umożliwia nam to chociaż na chwilę zapomnieć o troskach dnia codziennego.

Poza wymienionymi korzyściami pochodzącymi z uprawiania jazdy konnej warto wspomnieć o tych najbardziej znanych, czyli korzyściach dla naszego ciała. Jeździectwo pomaga nam w wyrobieniu wysokiej sprawności fizycznej. Siedząc w siodle utrzymujemy wyprostowaną sylwetkę co jest pomocne w korygowaniu wad postawy. Jeździectwo oddziałuje także pozytywnie na stan naszego serca, zmniejszając ciśnienie tętnicze i zmusza do pracy praktycznie wszystkie partie mięśni. Praktycznie rzecz ujmując jeździectwo nie ma w ogóle złego oddziaływania na nasze ciało.

Pamiętajmy o tym, że z jeździectwa nie tylko uzyskujemy wyszczególnione korzyści, ale również ofiarujemy wiele od siebie. Tylko w ten sposób jest możliwe w pełni czuć wszelkie zalety płynące z jeździectwa.