Zasady dotyczące ubioru na zawodach w ujeżdżeniu

Ujeżdżenie należy do olimpijskich dyscyplin jeździeckich. Jego piękno tkwi w harmonijnym realizowaniu zadanych figur jeździeckich. Wymaga od jeżdżącego oraz konia najwyższego poziomu porozumienia i skupienia. Charakter i otoczka konkursów dresażu charakteryzuje się niesłychaną elegancją oraz szykownością. Z tego powodu jest one często porównywalne z łyżwiarstwem figurowym albo tańcem.

Konkursy ujeżdżeniowe podzielone są na klasy. Aktualne klasy w porządku od najłatwiejszej do najcięższej to klasa: L, P, N, C, CC, CS, Grand Prix i Grand Prix Special. Każda z nich ma wymagane elementy, które jeździec razem z wierzchowcem muszą zrealizować w czasie przypisanego do nich programu. Ubiór jeźdźca musi spełniać wyznaczone w przepisach wymogi, a niektóre jego części zależne są od klasy zawodów. Obowiązkowo każdy jeździec startujący w konkursie ujeżdżenia powinien być odziany w:

Kask ochronny bądź cylinder – bezwzględnie każdy jeździec musi mieć na głowie kask jeździecki. Polecany jest również jego ubiór przez osoby pokazujące konie w czasie przeglądu weterynaryjnego. Akceptowalna jest jazda w cylindrze przez uczestników 18 letnich i starszych, którzy dosiadają wierzchowce co najmniej siedmioletnie.
Marynarkę lub frak – koniecznie jednolitego koloru granatowego lub czarnego, dozwolone są tylko lekkie ozdoby. Marynarka dopuszczalna jest do klasy CC jak również w zawodach poziomu regionalnego. W klasach wyższych jeździec koniecznie powinien być odziany we frak.
Bryczesy – koloru białego albo kremowego.
Krawat lub plastron – koloru kremowego, białego lub o kolorze fraka.
Rękawiczki – białe, kremowe lub o kolorze fraka.
Obuwie jeździeckie – długie czarne albo dobrane zgodnie z kolorem fraka.

więcej informacji na temat ujeżdżenia można znaleźć na portalu dressage.pl

Źródło: flickr.com Autor: Francesca Morrison

Wojskowi lub mundurowi nie są zobowiązani do ubierania obowiązkowego ubioru. Mogą oni nosić strój cywilny albo służbowy. Jednak muszą posiadać kask ochronny.

Nasz wierzchowiec musi być również odpowiednio przygotowany do konkursów ujeżdżeniowych. Po pierwsze jedynym dozwolonym modelem siodła jest siodło ujeżdżeniowe. Pod nim powinien być się biały, bawełniany czaprak. Kiełzno wędzidłowe używane jest w rangach niższych, w klasie LL używa się ogłowia bezwędzidłowego natomiast w klasach wyższych wymagane jest kiełzno munsztukowe. Niedozwolone jest przyozdabianie naszego konia. Dopuszcza się tylko zaplatanie grzywy oraz ogona.