Zasady racjonalnego żywienia koni

Wydajność fizyczna oraz zdrowie naszych koni zależy w głównej mierze od jakości, ilości oraz proporcji pożywienia jakie otrzymują. Ponadto powinno być ono dostosowane do wykonywanego treningu. Praktyka pokazuje, że nie tak duża liczba właścicieli koni zapewnia im optymalne warunki żywieniowe. Wynika to głównie z faktu niewiedzy odnośnie funkcjonowania przewodu pokarmowego koni oraz ich naturalnych nawyków żywieniowych, które przeważnie nie pokrywają się z tym co my właściciele uważamy za dobre. Z tego względu warto przyjrzeć się bliżej kwestii żywienia, które wpływa w tak dużym stopniu na zdrowie i kondycję konia.

Źródło: https://c2.staticflickr.com/4/3305/3456574974_77dbfb7189.jpg

Na wstępie warto przyjrzeć się jak konie żywią się w naturalnych warunkach. Konie są zwierzętami, które przemierzają w poszukiwaniu pożywienia duże odległości przyjmując jednorazowo małe porcje pokarmu. Koń w naturze zajmuje się poszukiwaniem pożywienia przez większą część dnia (nawet do 20 godzin). Wynika z tego, że karmiąc go należy podawać mu niewielkie porcje pokarmu kilka razy dziennie. Poza tym właściwe żywienie konia opiera się na podawaniu pokarmu w odpowiednich proporcjach paszy objętościowej do treściwej. Pasze objętościowe to m. in. świeża roślinność porastająca łąki oraz rośliny okopowe. Uzupełnieniem codziennego wypasu może być siano łąkowe, słoma żytnia, owsiana, jęczmienna. Pasze objętościowe są niezbędne do zachowania prawidłowego procesu trawienia, składają się z włókna surowego, które pobudza perystaltykę jelit i zapewnia prawidłowe trawienie pasz treściwych. Natomiast pasze treściwe to m. in. owies, jęczmień, żyto, kukurydza. Pasze treściwe bogate są w substancje odżywcze zapewniające energię. Częstym błędem popełnianym przez właścicieli i hodowców jest podawanie zbyt dużej ilości pasz treściwych w stosunku do objętościowych. Często wynika to z przekonania, że tak jest lepiej dla naszego konia, ponieważ dajemy mu większy „zastrzyk” energii. Jest to dużym błędem. Należy pamiętać, że to właśnie pasze objętościowe powinny stanowić podstawę w żywieniu koni a pasze treściwe są uzupełnieniem diety konia. Bez odpowiedniej ilości paszy objętościowej, pasza treściwe nie będzie mogła być metabolizowana w jego organizmie. Sama ilość podawanego pokarmu zależy od wielu czynników m. in. wysiłku fizycznego, masy ciała oraz wieku zwierzęcia. Bardzo istotną rolę w prawidłowym żywieniu odgrywa woda, która jest niezbędna w procesie trawienia. Zwierzęta te przez dobę potrafią wypić nawet do 30 – 40 litrów wody, dlatego też powinny mieć nieograniczony dostęp do wody. Jedynie przed treningiem oraz bezpośrednio po nim nie wolno poić koni. Przyjmuje się, że przed treningiem koń nie powinien być pojony ani karmiony przynajmniej przez godzinę, natomiast po treningu powinniśmy dać mu odpocząć i podać mu większą ilość wody dopiero po ok. 30 – 40 minutach. Mniejsza ilość wody ok. 2 – 3 litrów może być podana wcześniej, jeżeli nasz koń jest mocno spragniony.

Źródło: https://c2.staticflickr.com/2/1688/26227797535_d5808d266a.jpg

Przygotowując dla swojego konia odpowiednią dietę nie wolno zapominać o specjalnych dodatkach paszowych bądź gotowych mieszankach. Dzięki gotowym mieszankom możemy jeszcze lepiej dostosować dietę do potrzeb naszego konia i uzupełnić niedobory poszczególnych mikroelementów w jego organizmie. Jeżeli naszemu koniowi brakuje witamin, co często przejawia się jedzeniem ziemi, piasku bądź własnych odchodów warto podać mu dodatek paszowy SpeedXCell firmy TRM: https://www.equishop.com/pl/pasze-i-suplementy/7714-speedxcell.html. Zawiera on 20 niezbędnych składników odżywczych, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniego stanu zdrowia oraz wzmocnieniu wydajności organizmu. Dzięki suplementom żywieniowym, nie tylko jesteśmy w stanie przywrócić równowagę witaminową w jego organizmie. Możemy nawet wpływać na stan psychiczny naszego zwierzęcia. Często zdarza się, że konie dopada stres związany ze startem w zawodach. Na tego typu przypadki firma TRM stworzyła preparat Good As Gold, który pomaga w przezwyciężeniu tego stresu. Obecnie na rynku dostępne są specyfiki na większość popularnych przypadłości nowoczesnych koni. Jeśli chodzi o specjalistyczne mieszanki paszowe, powinny być one stosowane w długim okresie czasu i być nie rozłącznym uzupełnieniem diety naszego konia. Jednym z lepszych specjalistów w tej dziedzinie jest przedsiębiorstwo Royal Horse, które produkuje pasze dla koni w różnym wieku oraz przeznaczeniu. Więcej informacji na temat bogatej oferty tego producenta można znaleźć na jego stronie internetowej: http://royalhorse.eu. Poza tym godne uwagi są pasze znanej wszystkim posiadaczom psów i kotów marki Purina, która w swojej ofercie posiada również bogaty wachlarz produktów dla koni o zróżnicowanych potrzebach: http://www.purinamills.com/horse-feed/

Źródło: https://c1.staticflickr.com/7/6122/5952307194_9e8da3d901.jpg

Pamiętajmy, że na rynku funkcjonuje duża liczba firm specjalizujących się w produkcji suplementów oraz gotowych karm dla koni. Starajmy się jednak kierować swoją uwagę ku najlepszym produktom. Nie warto w kwestii, żywienia szukać oszczędności, ponieważ złej jakości karma może negatywnie odbić się na zdrowiu naszego konia. Nie wolno nam zapominać, że zmiana karmy musi być realizowana powoli. Zbyt szybka i radykalna zmiana diety może być szokiem dla układu pokarmowego zwierzęcia i doprowadzić do jego poważnego rozstroju. Jeżeli mamy wątpliwości co do diety naszego konia warto skonsultować to z lekarzem weterynarii bądź specjalistą w sklepie jeździeckim. Pamiętajmy, że jedynie poprzez dobrze opracowaną dietę możemy utrzymać swojego konia w odpowiednim stanie zdrowia i umożliwić mu osiągnięcie maksymalnej wydajności fizycznej.