Kantar z futerkiem dla konia – zalety stosowania

Kantar dla konia to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego, który znacząco ułatwia prowadzenie wierzchowca oraz wspomaga codzienne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych przy zwierzęciu. Tego typu osprzęt zakłada się bezpośrednio na głowę konia, co usprawnia jego złapanie i jednocześnie minimalizuje ryzyko ucieczki. Wśród wielu dostępnych na rynku modeli na szczególną uwagę zasługuje kantar z futerkiem dla konia. Czym dokładnie wyróżnia się taki kantar i jakie są zalety jego stosowania?

1. Eskadron kantar Fauxfur na klamrę
2. Eskadron kantar ze skórą owczą na klamrę


Do czego służą kantary z futerkiem?

Kantary z futerkiem spełniają taką samą rolę jak ich bardziej standardowe odpowiedniki. Umożliwiają więc efektywne przeprowadzenie konia z jednego miejsca do drugiego oraz ułatwiają wykonywanie czynności związanych z pielęgnacją czy karmieniem zwierzęcia. Przydają się też podczas oporządzania wierzchowca przed i po jeździe lub na zawodach czy treningu. Szukając właściwego kantara należy jednak przede wszystkim wziąć pod uwagę komfort i bezpieczeństwo swojego konia. Niektóre modele mogą bowiem nie tylko okazać się dla zwierzęcia bardzo niewygodne, ale również powodować nieprzyjemne otarcia lub odparzenia na jego pysku. Aby zapobiec tego typu problemom, warto zakupić kantar z futerkiem dla konia. Ten rodzaj osprzętu wykonany jest z nylonu oraz miękkich podszyć zlokalizowanych na części potylicznej i nachrapniku. Przyjemny w dotyku materiał może być stworzony z naturalnego owczego futra, sztucznego futerka bądź filcu. Takie kantary efektywnie zapobiegają obcieraniu i odparzaniu skóry wierzchowca, przez co okażą się dla niego o wiele bardziej komfortowe w noszeniu. Dodatkowo, dzięki wyposażeniu w futerkowe elementy w newralgicznych miejscach charakteryzują się większą wytrzymałością. Wysokiej jakości kantary z futerkiem dla konia można odnaleźć w asortymencie renomowanych marek takich jak Eskadron, HKM, Horze, Equiline, Busse lub Waldhausen

HKM kantar z futerkiem Morello


Kiedy stosować kantar z futerkiem dla konia?

Kantary z futerkiem dla konia przeznaczone są dla wszystkich wierzchowców wymagających delikatniejszego traktowania. Doskonale sprawdzają się więc w przypadku młodszych źrebaków posiadających jeszcze bardzo wrażliwe pyski. Okażą się także niezwykle przydatne dla zwierząt wykazujących skłonności do podrażnień i odparzeń skóry. Ze względu na obszycie komfortowym materiałem idealnie nadadzą się też jako pierwszy model dla wierzchowców, które nigdy wcześniej nie miały styczności z takim akcesorium. Oczywiście nie wolno zapominać, że kantary z futerkiem często wybierane są również wyłącznie z powodów estetycznych. Modele z kolorowym podszyciem lub elementami ozdobnymi świetnie uzupełniają jeździeckie wyposażenie na zawodach bądź innych eventach, dzięki czemu znacząco podnoszą rangę prezentacji wierzchowca. Kantary z futerkiem mogą być jednak noszone przez wszystkie konie, których opiekunom zależy na wysokim komforcie i dobrym samopoczuciu ich ukochanych zwierząt. 


Dlaczego warto zainwestować w kantar z futerkiem?

Kantary z obszyciem zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu wierzchowcom jak największej wygody podczas wykonywania codziennych czynności. Niektóre z bardziej tradycyjnych modeli posiadają ostre krawędzie i kanty, nieprzyjemnie wbijające się w skórę koni, co sprawia im spory ból. Często zdarza się również, że kantary skórzane bądź taśmowe powodują u zwierząt niekomfortowe poczucie ciągłego ucisku. Z kolei zakładając modele sznurkowe trzeba się liczyć z tym, że mniej posłuszne wierzchowce mogą próbować się z nich oswobodzić, jednocześnie robiąc sobie przy tym krzywdę. Dbając o swojego wierzchowca, warto kompletować wyposażenie składające się wyłącznie z wysokiej jakości osprzętu, który będzie jak najbardziej wygodny dla konia. Kantar z futerkiem stanowi więc najlepsze rozwiązanie, umożliwiające zwierzęciu sprawne i swobodne poruszanie się bez ryzyka wystąpienia niepożądanych otarć czy odparzeń. 

Equiline Terris kantar dla konia


Kantar dla konia to niezbędne akcesorium jeździeckie. Decydując się na zakup tego osprzętu należy zdawać sobie sprawę, że kantary nie są produktami uniwersalnymi. Koniecznie trzeba więc dobrać właściwy rozmiar, który ułatwi wierzchowcowi codzienne funkcjonowanie bez sprawiania mu bólu. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia podrażnień. Kantar z futerkiem efektywnie zapobiegnie obcieraniu i w dużej mierze wpłynie na większy komfort zwierzęcia. Nie powinno się jednak zapominać, że wybór odpowiedniego kantara musi być umotywowany indywidualnymi wymaganiami danego konia. Bo tylko prawdziwy opiekun wie, czego tak naprawdę potrzebuje jego ukochany wierzchowiec.