Jazda konna w wysokiej temperaturze.

Jazda konna w ciepły oraz słoneczny dzień jest dużo milsza niż w zimniejsze dni. Jednak nie myślimy przeważnie jak z wysokimi temperaturami radzi sobie nasz wierzchowiec. Okazuje się, że jego organizm nie daje sobie rady z gorącem zbyt sprawnie. Konie lepiej znoszą niską temperaturę niż upały. Zbyt długie przebywanie na słońcu połączone z wysiłkiem fizycznym może zakończyć się dla niego dużym uszczerbkiem na zdrowiu. Bardzo ważną kwestią jest prawidłowe zadbanie o swojego wierzchowca podczas gorących dni. Bezwzględnie koń znajdujący się na pastwisku musi mieć stały dostęp do świeżej wody. Dobrze jeśli ma, również miejsce zacienione, w którym może się ukryć, gdy będzie mu za gorąco. Najlepiej wypuszczać wierzchowce na pastwisko późnym wieczorem lub o poranku gdy temperatury nie są tak wysokie. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Wierzchowce ochładzają swoje ciało w większości przez znaczne pocenie się. Razem z potem wydalane są z organizmu elektrolity, które odpowiadają za prawidłowe wchłanianie wody w organizmie oraz odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego. Wysiłek fizyczny w czasie upalnych dni przyśpiesza ich utratę. Niski poziom elektrolitów przejawia się ogólnym zmniejszeniem wydajności organizmu, a nawet w połączeniu z nadmiernym wysiłkiem fizycznym może prowadzić do jego przeciążenia. Dlatego też powinniśmy uzupełniać ich poziom stosując odpowiednie suplementy diety. Istotne, aby dostarczając elektrolity serwować je z dużą ilością wody. Bardzo dobre elektrolity ma do zaproponowania producent Over Horse: https://www.equishop.com/pl/pasze-i-suplementy/14787-elektrolity-dla-koni-electro-horse-15kg.html

Nie zapominajmy o prawidłowym dozowaniu intensywności wysiłku fizycznego naszego konia, w upalne dni wiele szybciej będzie się on męczył. Następnym zagrożeniem przed, którym musimy chronić naszego konia podczas upałów jest duże prawdopodobieństwo doznania odparzeń słonecznych. Objawią się one miejscowym rumieniem skóry z towarzyszącym mu wydzielaniem surowicy. Nigdy nie powinniśmy zostawiać naszego konia w pełnym słońcu przez dłuższy okres czasu. Może to się zakończyć nawet udarem. Najbardziej delikatną częścią ciała konia jest jego głowa dlatego też w jej obrębie dochodzi przeważnie do oparzeń słonecznych.

Źródło: flickr.com Autor: Gary Graves

Kolejnym problemem w występującym przy wyższych temperaturach na zewnątrz jest spora ilość owadów, które gryzą naszego konia. Ukąszenia te mogą powodować różnego rodzaju alergie i uszkodzenia skóry, które mogą być dla niego bardzo nieprzyjemne. Celem ochrony powinniśmy zastosować różnego rodzaju preparaty lub odpowiednie akcesoria jeździeckie tj. derki przeciw owadom bądź nauszniki wraz z maską przeciw owadom. Pamiętajmy, że najważniejszą sprawą gdy jest gorąco jest rozsądne ustalanie godzin wypasu, treningu, a także właściwe dopasowanie jego intensywności.