Nieposłuszeństwo konia

Pomimo znakomitego przygotowania merytorycznego i praktycznego czasem zdarza się, że trening z koniem nie odbywa się tak jak byśmy sobie tego życzyli. Pomiędzy jeźdźcem a koniem nie ma porozumienia, a praca w siodle bywa praktycznie niemożliwa bo wierzchowiec nie reaguje na nasze polecenia i nie chce opanowywać nowych rzeczy. Przeważnie przyczyn takiego postępowania upatrujemy po stronie niewłaściwego lub źle dopasowanego sprzętu jeździeckiego a nawet przerzucamy winę na samo zwierzę. Jak każdy wie powodów może być na prawdę wiele, ale tak naprawdę większość błędów w czasie jazdy jest wywoływana z naszej winy. Z tego powodu analizowanie niepowodzeń powinniśmy zacząć od naszego postępowania.

Przeważnie do powstawania błędów dochodzi w chwili gdy posiadamy za dużą pewność siebie. Kiedy zdobywamy doświadczenie w jeździe konnej przestajemy często zauważać własne błędy, gdyż zatracamy czujność. Dochodzi nawet do sytuacji gdzie w ogóle nie rozważamy możliwości popełnienia przez nas pomyłek. Nie zapominajmy, że nawet najbardziej zdolny jeździec może popełniać błędy, najistotniejsze aby wychwytywać te błędy i je jak najszybciej likwidować.

Źródło: flickr.com Autor: Tractor Canada

Istnieje także duża grupa jeżdżących o za małej pewności siebie bądź zbyt niskich umiejętnościach, przez co nie mogą oni zapanować nad koniem. Stosowanie pomocy jeździeckich w ich przypadku nie daje zamierzonego efektu, a koń czując ich słabość wykorzystuje to i przeciwstawia się narzucaniu woli jeżdżącego.

Dość często przyczyną nieposłuszeństwa wierzchowca jest nasza niewłaściwa reakcja na niepowodzenia. Jeżeli nie udaje nam się zrealizować zamierzonego celu treningowego zaczynamy się irytować. Zapominamy o tym, że trenowanie z wierzchowcem wymaga od nas cierpliwości. Nasze nerwy przenosimy na naszego konia, nadużywając bata i stosując bez umiaru pozostałe pomoce jeździeckie. Tracimy w ten sposób niezakłócony kontakt z naszym koniem a trening staje się zupełnie nieskuteczny.

Następnym często spotykanym powodem nieposłuszeństwa konia jest brak zrozumienia jego psychiki i natury. Nie zapominajmy, że nawet bogata wiedza związana z jeździectwem nie przyda się na nic jeśli nie będziemy w stanie rozumieć naszego konia. Dlatego też zawsze musimy starać się go zrozumieć, w ten sposób będzie nam prościej oddziaływać na jego poprawne zachowanie.

Nie zapominajmy, że jazda konna to coś więcej niż szeroka wiedza oraz ciężki trening. Jest to praca ze zwierzęciem posiadającym uczucia, własny charakter i sposób rozumowania. Z tego powodu jazda konna wymaga od nas cierpliwości, determinacji w dążeniu do założonego celu, a głównie uzyskiwania zrozumienia oraz współpracy z naszym partnerem.