Pozytywne strony jeździectwa

Jeżdżenie na koniach staje się w Polsce bardzo popularną formą spędzania czasu. Oczywiście zdarzają się tacy, dla których nie jest to tylko ciekawe hobby, ale też zawód. Jednak żeby jeździć konno nie musisz od razu uczestniczyć w zawodach. Dlaczego nie postanowić sobie, by uprawiać jeździectwo rekreacyjne? Jeżdżenie na koniu rekreacyjne to świetny sposób na odprężenie się nabranie kondycji i dobre zdrowie. To również szansa na spędzanie czasu w otoczeniu przyrody oraz przyjemność kontaktu z koniem.

Źródło: flickr.com Autor: Patrick Doheny

Rekreacyjna jazda konna jest właściwie odpowiednia dla każdego człowieka i w każdym wieku. Ażeby sprawiała przyjemność dobrze jedynie zdobyć parę podstawowych umiejętności i wiadomo – mieć trochę praktyki. Oczywiście głęboką radość będziemy czerpać wtedy, gdy poświęcimy koniom nieco więcej uwagi. Nie jedynie sztuce jazdy konnej, ale też samemu zwierzęciu. Z biegiem czasu pomoże nam to wyrobić sobie prawidłowe nawyki, w tym: utrzymywanie wzorowej pozycji na koniu, właściwe trzymanie w rękach wodzy, to jak siedzimy w siodle. Będziemy wiedzieli jak odczytywać reakcje konia. Wszystkie te rzeczy wejdą nam w krew i będziemy mogli cieszyć się niczym nieskrępowaną jazdą na koniach i przebywaniem na łonie natury.

Może się zdarzyć, że postanowimy nasze okazjonalne hobby uczynić życiową pasją zamienić w życiową pasję.

Osoby, które bardziej angażują się w ten sport zaczynają po jakimś czasie planować nie tylko z myślą o doskonaleniu jazdy konnej, ale też o prywatnym sprzęcie do jazdy konnej. Sprzęt jeździecki stanowi istotny szczegół tego hobby. W dobrze wyposażonych sklepach dla jeźdźców znajdziesz ogromny wybór akcesoriów dla konia (specjalistą jest np. Eskadron) jak i dla jeźdźca (warto polecić artykuły Pikeur).
Co takiego wchodzi w skład sprzętu do jazdy konnej?

Produkty te możemy podzielić na 2 kategorie. Jak nadmieniliśmy, jest po pierwsze sprzęt dla jeźdźców. Kolejną kategorię stanowią artykuły dla konia. Na rzeczy dla koni składają się głównie siodła oraz cały osprzęt do siodeł, ale też kantary, derki, czapraki, ochraniacze czy uwiązy. W ich skład wchodzą również różne środki oraz przyrządy pielęgnacyjne do czyszczenia i ochrony konia, a także przeróżne zdobienia. Jeżeli mamy oczekiwania, żeby akcesoria te były wykorzystywane przez całe lata, były też atrakcyjne i co najważniejsze wytrzymałe nie warto wybierać najtańszych rzeczy, kosztem wysokiej jakości. Wspomniany już Eskadron oferuje naprawdę dobrej klasy asortyment dla koni.

A co jeżdżącymi konno? Na wyposażenie jeźdźca składają się toczki i kaski jeździeckie, buty wysokie lub niskie, ochraniacze, rękawiczki ale też odzież: kamizelki, kurtki, bluzki, spodnie i wiele, wiele innych artykułów kurtki i kamizelki, spodnie tzw. bryczesy, bluzki i chusty i wiele innych artykułów (między innymi Pikeur ma w ofercie odzież nie tylko wysokiej jakości, ale również estetyczną). należy mieć świadomość, że zarówno osprzęt dla zwierząt, jak i rzeczy dla człowieka to nie są modne drobiazgi, ale niebagatelne przedmioty, które mają wpływ na to, że jazda konna jest bardziej komfortowa – dla człowieka i dla konia.

Źródło flickr.com Autor: Dainis Matisons

W różnych sportach opinie na kwestię wygląd odzieży są podzielone . Niektórzy twierdzą, że istotna jest funkcjonalność odzieży, są też tacy, którzy kochają przeróżne gadżety, wybierają jedynie markowe rzeczy, w końcu są tacy, którzy mają na uwadze zalety ubrań funkcyjnych, ale chcą, aby wyglądały dobrze na jeźdźcu.

Na polskim rynku mamy mnóstwo firm oferujących ubrania dla jeźdźców. Można wyszukać pośród nich producentów, którzy tak jak np. Pikeur, potrafią łączyć jakość i funkcjonalność ze ciekawym designem i aktualnymi trendami. Jeżeli więc jeździmy na koniu systematycznie warto kupić sobie taką odzież nawet jeżeli nie potrzebujemy świetnie prezentować się na zawodach. Przede wszystkim chodzi o to abyśmy dobrze się czuli w każdym momencie uprawiania ulubionego hobby, zwłaszcza gdy pochłania nam ono dużo czasu.