Zakup kasku jeździeckiego

Jeździectwo nie należy do zbyt bezpiecznych form aktywności ruchowej. Z tego powodu musimy być do niej właściwie przygotowani. Ze względu na to, że w większości przypadków na uszkodzenia jest głównie wystawiona głowa jeźdźca musi być ona specjalnie chroniona. Pamiętajmy, że nie powinniśmy nigdy siadać na konia bez kasku na głowie. Kask ochroni głowę jeźdźca podczas ewentualnego upadku pochłaniając energię uderzenia. Aby spełniał on swoje zadanie powinien być dopasowany oraz odpowiednio zapięty na głowie jeźdźca. Zatem jak dobrać odpowiednio kask do głowy jeźdźca. W pierwszej kolejności powinniśmy zmierzyć obwód głowy, do tego celu można zastosować metr krawiecki bądź sznurek. Na podstawie ściągniętej miary dopasowujemy rozmiar kasku posługując się tabelami rozmiarowymi danej firmy. Żeby zobaczyć czy dany kask jest dobrze dobrany, nakładamy go na głowę a następnie patrzymy czy nie rusza się on na niej. Prawidłowo dobrany kask musi bez zapinania dobrze do niej przylegać. Kolejną czynnością jest właściwe zapięcie kasku. Zapinając paski należy zostawić około 1cm do 2 cm wolnej przestrzeni pod brodą. Zapięcie powinno zapobiegać zsunięciu się kasku podczas upadku. Źle zapięty kask nie ochroni głowy jeźdźca podczas upadku.

Decydując się na kask warto pamiętać o następujących kwestiach.

Kask Samshield Shadowmatt

Zobaczmy czy posiada on odpowiednie standardy bezpieczeństwa. Koniecznie powinien on posiadać normy EN 1384.

Nie powinniśmy kupować taniego egzemplarza, ponieważ oszczędność w użytych tworzywach przekłada się na słabszą ochronę zdrowia.
Niezmiernie istotne jest również zapięcie kasku, musi być ono przynajmniej trzypunktowe. Gwarantuje ono pewne trzymanie kasku na głowie podczas upadku.

Warto nabyć kask posiadający wydajny system wentylacyjny. Powinien on być na tyle wydajny, aby właściwie odprowadzać nadmiar ciepła ze skorupy kasku oraz zmniejszyć pocenie się naszej głowy.
Podczas jazdy głowa jeźdźca będzie się pocić, wymienne wkłady kasku będą pomocne w zachowaniu wysokiej higieny. Z tego powodu kupując kask warto zaopatrzyć się w zapasowe wkłady, które będzie można czyścić. Wkłady do kasków Samshield można nabyć tutaj: https://www.equishop.com/pl/kaski-jezdzieckie-meskie/2951-wklad-do-kasku-samshield-shadowmatt.html

Nie wolno kupować kasków z drugiej ręki, gdyż mogą one posiadać mikrouszkodzenia, które pogorszą jego wytrzymałość. Taki kask nie osłoni właściwie głowy jeźdźca. Kask, w którym upadliśmy, bądź który spadł nam na ziemię nie zdaje się do dalszego użytku. Musi on zostać wymieniony na nowy.

Kask Samshield XC CARBON

Wybierając kask jeździecki nie zapominajmy, że jest to podstawowy element ubioru chroniący zdrowie i życie jeźdźca. Takie podejście i zastosowanie się do powyższych zasad pozwoli nam na dokonanie odpowiedniego wyboru.